Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 27

Mama z dzieckiem/fot. Fotolia
W 27. miesiącu życia twoje dziecko jest coraz sprawniejsze. Zabawy ruchowe są dla smyka prawdziwą atrakcją. Świat dla twojego malucha to ogromna scena. Z chęcią śpiewa, recytuje wierszyki i robi śmieszne minki, aby rozbawić swoich ukochanych rodziców. Jeśli chcesz zobaczyć, czym jeszcze może zaskoczyć cię twój szkrab zobacz nasz kalendarz rozwoju dziecka na dwudziesty siódmy miesiąc.
/ 23.09.2012 10:12
Mama z dzieckiem/fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 27

Rozwój fizyczny dziecka

Twój maluch to prawdziwy sportowiec. Nawet przez sekundę z łatwością stoi na jednej nodze i potrafi przejść kilka kroków po wyznaczonej przez ciebie linii. Mała motoryka również jest coraz lepsza. Dziecko coraz sprawniej zapina kurteczkę czy rzepy w bucikach. Samodzielne zakładanie spodenek również nie powinno już sprawiać problemów.

Jeżeli zabawy ruchowe dla twojego dziecka są prawdziwą atrakcją, warto zorganizować małe zawody sportowe. Zabawy z piłką czy wyścigi to doskonałe ćwiczenia fizyczne, a także sposób na rozładowanie energii dziecka.

Polecamy: Proste zabawy dla dziecka idealne na każdą porę i miejsce!

Rozwój psychiczny dziecka

Maluch uwielbia występować. Chętnie recytuje pierwsze, nauczone wierszyki, śpiewa, tańczy, robi śmieszne minki. Wszystko po to, aby rozśmieszyć swoich rodziców. Podczas każdego występu uważnie obserwuje swoją widownię, aby sprawdzić, co im się podoba, a co nie.

Dziecko w 27.miesiącu życia to prawdziwy narcyz.. Przyjemność sprawia mu oglądanie się w lustrze, oglądanie swoich zdjęć. Maluch jest bardzo wrażliwy na słowa krytyki i jest wstanie się rozpłakać nawet z powodu twojej niezadowolonej miny.

Pamiętaj, że maluch w dalszym ciągu bardzo przeżywa swoje porażki. Jeśli pieczołowicie budowana z klocków wieża nagle się rozsypie nie zdziw się, że dziecko wybuchnie złością. Maluch nadal potrzebuje twojego wsparcia i przytulenia.

Polecamy: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

Najbliższe tygodnie twój szkrab spędzi na ćwiczeniu i rozwijaniu swoich zdolności twórczych. Nowe farbki, kredki, nietoksyczna plastelina bądź ciastolina z pewnością ucieszą dziecko. W tym wieku maluch potrafi całymi dniami lepić figurki z ciastoliny i rysować. Pamiętaj, aby w trakcie tych zabaw uważnie obserwować, gdzie powstają kolejne „wielkie dzieła” twojego dziecka. Maluchy uwielbiają duże pionowe przestrzenie (ściany, drzwi), po których, według nich można rysować. Jeżeli jednak boisz się, że smyk  narysuje coś na ścianie, wcześniej zabezpiecz powierzchnię kawałkiem kartonu (przytwierdzając go do ściany) lub folią.

W tym wieku twoje dziecko powinno narysować nową figurę – krzyżyk.

Wskazówki dla rodziców:

  • Chwal dziecko jak najczęściej, podkreślając sukcesy i minimalizując porażki. Dzięki temu wzmocnisz u dziecka pewność siebie.
  • Poproś malucha o pomoc w drobnych pracach domowych. Pościeranie kurzu z dolnych półek, posprzątanie zabawek z dywanu, rozsmarowanie masła na kromce chleba przy pomocy drewnianej szpatułki. Choć pomoc jest niewielka, to maluch będzie dumny z siebie, a to pomoże rozwinąć u niego poczucie własnej wartości.

  • Ucz swoje dziecko samodzielności, pokazuj świat i zachęcaj malucha do jego poznawania. Jednocześnie podkreślaj, że ty, jako mama wiesz, co jest najbezpieczniejsze.

  • Dla dwu latka to dobry moment na naukę korzystania z nocnika. Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika? Przeczytaj artykuł: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

  • Baw się wspólnie z dzieckiem – czołgajcie się jak węże, skaczcie jak żabki. Pokaż mu, jak trzepotać rączkami i udawać motyla. Dla twojego szkraba będzie to wspaniała zabawa!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 28

Redakcja poleca

REKLAMA