Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 26

Dziecko / fot. Fotolia fot. Fotolia
W 26. miesiącu życia nie lada sztuką jest zachęcić dziecko do spokojnej zabawy. Maluch jest coraz bardziej odważny. Biega, skacze i odkrywa zawartości wszystkich szuflad w domu. Uczy się także zależności przyczynowo – skutkowych. Zobacz, co was czeka w kolejnym miesiącu życia dziecka. Sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na dwudziesty szósty miesiąc.
/ 22.09.2012 16:45
Dziecko / fot. Fotolia fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 26

Rozwój fizyczny dziecka

Zachęcić dziecko w tym wieku  do spokojnej zabawy to nie lada sztuka, ale jednak postaraj się. Zabawy piłeczką, rysowanie, lepienie figurek z ciastoliny to doskonałe ćwiczenie małych paluszków i rączek. Ta umiejętność przyda się szkrabowi podczas samodzielnego ubierania się i mycia ząbków.

Choć z pewnością twój maluch umie zdjąć z siebie niektóre części garderoby, to prawdopodobnie nie potrafi ich założyć z powrotem. Pod żadnym pozorem nie wyręczaj dziecka w tym zadaniu!

Zmysł równowagi malucha dzięki coraz większej odwadze rozwija się bardzo szybko. Malec kręci się wesoło niczym bączek, a widząc kolegów na placu zabaw z chęcią powtarza wykonane przez nich ćwiczenia (np. wspinanie się po drabince).

Polecamy: Dziecięce wady postawy - jak im zapobiegać?

Rozwój psychiczny dziecka

Już około 26. miesiąca życia dziecka możesz wyraźnie zaobserwować indywidualne cechy charakteru małego człowieka. Z łatwością powinnaś zauważyć czy dziecko jest nieśmiałe, zamknięte w sobie, czy też odważne i przebojowe. Charakter twojego dziecka będzie się kształcił jeszcze przez wiele lat, ale już teraz możesz wspierać rozwijanie się cech, które będą dla niego wyłącznie korzystne.

Twój 2-letni szkrab jest zainteresowany innymi dziećmi, które bawią się na podwórku. Nic dziwnego, bo już wkrótce smyk może nawiązać swoją pierwszą przyjaźń. Niestety dzieci w tym wieku są jeszcze bardzo egocentryczne i nie łatwo jest im znaleźć wspólną nić porozumienia.

Twój maluch coraz lepiej rozumie otaczający go świat. Z łatwością potrafi już sklasyfikować dane przedmioty do konkretnej kategorii. Bez trudu potrafi ułożyć charakterystyczne elementy układanki, uprzednio oglądając jej wzór. Słysząc dźwięk dzwonka telefonu wie, że ktoś dzwoni, a rytmiczne pukanie do drzwi to zapowiedź gości.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko tolerancji?

W tym wieku dziecko fascynuje się zwierzętami i za wszelką cenę próbuje je pogłaskać. Pamiętaj, aby w takich chwilach być zawsze przy dziecku. Obcowanie dziecka ze zwierzęciem sam na sam może skończyć się tragicznie dla tego ostatniego. Dwuletnie dziecko nie rozumie jeszcze, że zbyt czułe i mocne głaskanie małego zwierzęcia może skończyć się dla czworonoga tragicznie. Wytłumacz dziecku spokojnie, że należy głaskać i przytulać zwierzę delikatnie, bo może odczuwać ból. Po pewnym czasie twoje wskazówki i rady dziecko powinno wziąć sobie do serca.

Pamięć twojego dziecka jest coraz lepsza! Smyk  bez trudu pamięta imiona najbliższej rodziny, kolegów ze żłobka czy z piaskownicy.

Wskazówki dla rodziców:

  • Postaraj się, aby szkrab miał jak najwięcej okazji do zabaw z rówieśnikami. Dzięki temu nauczy się współpracy z innymi. Umiejętność ta przyda się smykowi w przedszkolu.
  • Jak najczęściej pokazuj dziecku zachowania społeczne: dzielenie się, czekanie na swoją kolej.

  • Nawet, jeśli w ciągu dnia twoje dziecko wciąż pyta „dlaczego”, staraj się mu odpowiedzieć na kolejne pytania. Cierpliwie tłumacz rzeczy, których nie rozumie, a które bardzo go ciekawią.

  • Zastanawiasz się nad kupnem upominku dla swojego smyka? Dobrym pomysłem będzie zakupienie pierwszej prostej gry planszowej, która pozytywnie wpłynie na rozwój intelektualny małego odkrywcy.

  • Przytulaj dziecko i chwal je za próby oswojenia nowych umiejętności.

  • Będąc na spacerze, wspólnie nazywajcie rzeczy, które widzicie. Dzięki temu maluch poszerzy swoje słownictwo.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 27

Redakcja poleca

REKLAMA