Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 13

Prezentujemy kalendarz rozwoju dziecka na trzynasty miesiąc życia! Minął pierwszy rok życia malucha. Możesz być już spokojniejsza – znasz swoje dziecko na tyle, że bez słów odczytujesz jego potrzeby. Jednak warto wiedzieć, co przyniesie kolejny miesiąc.

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 13

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 13

Gratulujemy! Twój maluch właśnie zakończył okres niemowlęctwa. Większość maluchów, która wkroczyła w trzynasty miesiąc życia potrafi już samodzielnie siadać, a także coraz częściej próbuje  stawiać pierwsze kroki. 

Polecamy: Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka - galeria

Rozwój fizyczny dziecka

Trzynasty miesiąc życia malucha to dla niego czas wzmożonej ruchliwości  i odkrywania nowych, nieznanych terenów w najbliższym otoczeniu. Pierwsze kroki twojego dziecka nie będą jeszcze do końca samodzielnie - najlepiej, abyś podtrzymywała dziecko. Pamiętaj, że malec, choć potrafi już sam wstawać z siadu i siadać z powrotem, nie jest jeszcze na tyle silny, by samodzielnie iść.

Jak rozwijać pasje dziecka?

Często będzie próbował trudnej sztuki chodzenia, lecz przeważnie jego próby będą kończyły się upadkiem. Maluch cały czas chce się rozwijać i doskonalić!

Pamiętasz siniaki związane z próbami raczkowania malucha? Teraz będą dwa razy większe! Nie przejmuj się nimi – dziecko ma blisko do ziemi, a organy wewnętrzne chroni jego tłuszczyk (maluch dalej jest bardzo pulchny).

Dziecko dopiero ćwiczy stanie – nie oznacza to, że nie raczkuje!

Maluch  z zainteresowaniem dotyka i bierze do rączek napotkane po drodze przedmioty. Dlatego też uważaj, by w zasięgu jego dłoni nie znalazły się drobne przedmioty, otwarte szafki czy kurki z gazem od kuchenki.

W trzynastym miesiącu rozwoju dziecko powinno potrafić pokazywać palcem wskazującym różne przedmioty. Doskonali ruchy dłoni, nie ma żadnych problemów z zabawkami – wkłada większe w mniejsze, dotyka ich tam, gdzie chce, trafia w kolorowe (nawet małe) guziki i chętnie maluje swoje pierwsze rysunki.

Chcesz sprawdzić, jak bardzo sprawne są dłonie dziecka, jak szybko się już rozwinęły? Pozwól mu samodzielnie jeść – dziecko bez problemów utrzymuje oburącz kubek, natomiast z łyżką radzi sobie o wiele gorzej. Nie jest w stanie trafić do buzi, czasem wypada mu z dłoni – nie mówiąc już o zawartości łyżki – ta ląduje na podłodze zaraz po przejęciu sztućca przez dziecko.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Pamiętaj także o nawyku wkładania wszystkiego do buzi – nawet jeśli malec przez chwilę przygląda się trzymanej rzeczy i wydaje się być nią zaintrygowany – na pewno zaraz włoży ją do buzi, by jej posmakować. Zwróć zatem uwagę co leży na niższych półkach – skoro dziecko może już wstawać z pewnością będzie sięgało po rzeczy leżące w zasięgu jego małych rączek.

Na początku drugiego roku życia malca przychodzi czas na odzwyczajenie dziecka od ssania piersi. Pomimo początkowych protestów dziecko po jakimś czasie zapomni o nawyku ssania – jego pamięć jest jeszcze krótka.

Rozwój psychiczny dziecka

Maluch w trzynastym miesiącu życia nadal woli zabawy z własną mamą niż z innymi osobami. Pamiętaj jednak, aby jak najczęściej oswajać dziecko i uczyć je kontaktów z innymi ludźmi.

To mama jest dla niego najważniejsza, choć zdarza się, że  w tym wieku dla małego smyka to właśnie tatuś odgrywa główną rolę (zależy ile dziecko spędza z nim czasu). Z pewnością zauważyłaś, że gadulstwo twojej małej pociechy znacznie się nasiliło. Maluch zna coraz więcej słów, chętnie je wypowiada, choć zazwyczaj osoby postronne bez twojej pomocy w roli tłumacza niewiele z nich rozumie.

W trzynastym miesiącu życia maluch potrafi wypowiedzieć około 50 słów.

W tym wieku twój smyk może chętnie współpracować z tobą przy porządkowaniu jego pokoju. Choć jego próby pomocy  niekoniecznie są poprawne to pamiętaj, by docenić jego wysiłki.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Wskazówki dla rodziców:

  • Jak najczęściej mów do malucha, aby wspomagać jego naukę mówienia.
  • Gdy maluch jest w domu na jego stópki wkładaj skarpetki antypoślizgowe (nie kapcie)! Wychodząc na spacer dobierz dobrze dobrane obuwie.
  • Nie martw się  jeśli twój maluch jeszcze nie zaczął chodzić. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie ma powodów do paniki!
  • Maluch coraz lepiej radzi sobie z koordynacją rączek. Warto kupić dziecku najprostszą układankę – z pewnością będzie zachwycone nową zabawką.
  • Sprawdź w książeczce zdrowia dziecka na kiedy wyznaczono kolejne terminy szczepień  przeciwko różyczce, odrze i śwince.
  • Ucz malucha, że pewnych rzeczy nie wolno mu robić. Pamiętaj jednak , aby nie przesadzać z listą zakazów. Nie oczekuj także, że twój maluch się do nich od razu dostosuje. Jego bezpieczeństwo zależy wyłącznie od ciebie.
  • Sprawdź czy obecny fotelik samochodowy jest nadal właściwy dla twojego smyka.  Oceń wagę  i rozmiar fotelika.  Być może przyszedł czas na zakup nowego fotelika samochodowego?

Aby zapoznać się z dalszym rozwojem dziecka - przeczytaj kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 14:

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 14

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Lal
/rok temu
50 słów? Jaka se robicie. Moja umie tylko mama tata . Ta. Nie.Gdzie. i slowo jeszcze KURDE .
/rok temu
50 słów to chyba żart :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)