Jak zapanować nad snem dziecka

Jak zapanować nad snem dziecka
Organizm dziecka działa w ten sposób, że jego potrzeby związane ze snem są zaspokajane. Istnieją sposoby, by zmodyfikować odrobinę rozkład snu dziecka po to, aby czas spędzany razem na czuwaniu był dla obu stron przyjemniejszy.
/ 09.08.2010 10:53
Jak zapanować nad snem dziecka

Harmonogram dnia – pomoc dla zmęczonego rodzica

W pierwszych kilku tygodniach życia dziecko nie ma ustalonej pory snu. Nie ma też czegoś takiego, jak „odpowiednia” godzina, kiedy to należy dziecko położyć spać na noc. Zwykle ma to miejsce w przedziale od 17.30 do 20.00. To samo dotyczy godzin pobudki — maluch może rozpocząć nowy dzień już o 5.00 rano lub pospać aż do 8.00. Zależy to w pewnej mierze od jego całodobowego rytmu wewnętrznego, od tego, jak „zaprogramowałaś” swoje dziecko zgodnie ze zwyczajami panującymi w rodzinie, a także od jego potrzeb w zakresie snu.

Ważne jest, aby od razu i jak najszybciej zacząć konsekwentnie przestrzegać określonego harmonogramu dnia. Należy trzymać się określonych pór kładzenia dziecka spać, zwłaszcza w porze wieczornej. Jeśli dieta malucha jest już rozszerzona o pokarmy stałe, na przykład kaszki, codziennie o tej samej porze, na godzinę przed pójściem spać, należy go nakarmić. 

Zobacz także: Prawidłowy wzrost i waga dziecka w pierwszym roku życia

Naturalnie, jeśli jest zmęczony wcześniej, można go położyć wcześniej niż zwykle. Nie bój się, że w rezultacie obudzi się przed swoją porą pobudki. Jeśli naprawdę jest zmęczony, istnieje spora szansa na to, że pośpi po prostu dłużej niż zwykle i obudzi się mniej więcej o stałej porze.

A nawet jeśli tak się nie stanie, to przecież nie koniec świata! Jeśli zbudzi się wcześniej niż zwykle, w ciągu dnia połóż go wcześniej na drzemkę i pozwól mu trochę dłużej pospać, a wieczorem połóż dziecko spać o tej samej porze, co zwykle.

Mimo, iż ważna jest konsekwencja, czasem trzeba nieco uelastycznić swoje podejście, aby zareagować na potrzeby naszych organizmów.

Karmienie a długość snu

Przespać noc - jest to zupełnie nietrafiony termin. Każdy z nas, nie tylko dzieci, budzi się co noc choćby na krótko. Kiedy możesz zacząć oczekiwać, że nie będziesz musiała wstawać i reagować na płacz dziecka? Niektóre dzieci rezygnują z karmienia nocnego już w wieku ośmiu tygodni. Inne potrzebują więcej czasu, aby przespać noc bez karmienia, jednak prawie wszystkie dzieci są zdolne do tego, by przespać noc, kiedy skończą pół roku.

Czy masz wrażenie, że bez przerwy się budzisz tylko po to, aby karmić swoje dziecko? Dzieje się tak, ponieważ pojemność jego żołądka jest jeszcze niewielka i potrzebuje ono karmienia w krótkich odstępach czasu.

W miarę jak dziecko będzie rosło, wraz z nim rosnąć się będzie też żołądek, z każdym karmieniem przyjmując coraz większe ilości jedzenia. Dzięki temu odstępy między karmieniami się zwiększą, co z kolei pozwoli maluchowi przesypiać dłuższe okresy.

Zdarza się czasami, że niemowlę, które nauczyło się już przesypiać noce, zaczyna się budzić w środku nocy bez żadnych powodów. 

Zobacz także: Dlaczego dziecko powinno zasypiać o stałej porze

Jeśli nie jest już karmione, a wraca do wczesnoniemowlęcych zwyczajów i zdarzy się to częściej niż raz czy dwa razy, postaraj się położyć dziecko spać o pół godziny wcześniej. Może to wydawać się dziwne, ale w niektórych przypadkach pomaga! Jest to jeden z tych niewyjaśnionych sposobów, które matki przekazują sobie „pocztą pantoflową”. 

Artykuł jest fragmentem książki: Mamie na ratunek. Usypianie dzieci., Cynthia MacGregor, wyd. Helion

Redakcja poleca

REKLAMA