Jak wybrać butelkę

dziecko, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
Szklana czy plastikowa, a jeśli z plastiku, to... z jakiego? Lepsza będzie zwykła czy profilowana? Albo z czujnikiem ciepła? Zobacz, czym najlepiej kierować się przy wyborze i która butelka jest najbardziej odpowiednia dla dziecka.
/ 25.03.2011 14:34
dziecko, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
Niby zwykłe bu­telki do mleka, a jednak w sklepie jest ich kilkanaście rodzajów! Na pierwszy rzut oka różnią się tylko kształtem. Zanim jednak kupisz, dokładnie się im przyjrzyj.

Materiał
Pierwsza decyzja: wybrać butelkę szkla­ną czy plastikową? Szklana jest wykonana z hartowanego szkła, łatwo ją utrzymać w czystości, nie zabarwia się pod wpływem płynów. Minusy: po upuszczeniu na podłogę rozbije się. Tak naprawdę możesz kupić butelkę szklaną, jeżeli sama podajesz maluszkowi mleko; jeśli ma ją trzymać starsze dziecko – to zły pomysł.
Butelka plastikowa jest lekka i wygodna, nie stłucze się, gdy ty (lub dziecko) upuścisz ją na podłogę. Może się jednak rysować i zabarwiać pod wpływem płynów (herbatka, sok).

Kształt
Kieruj się wygodą. Najprostsze są butelki tradycyjne, wąskie, wygodne do trzymania. Możesz też wybrać butelkę w specjalny sposób wyprofilowaną niektórym mamom (i dzieciom) wygodniej ją trzymać. Są także butelki z szeroką szyjką: ułatwi ci to wsypanie proszku, wlanie wody, a potem mycie. Jeśli dziecko samodzielnie pije, wygodna dla niego może być butelka "z dziurką", którą łatwiej trzymać.

Pojemność
Dla najmłodszego niemowlęcia (do końca trzeciego miesiąca) wystarczy butelka 80–125 ml. Większe (200–250 ml) są przeznaczone dla dzieci po piątym miesiącu, a te największe (250–320 ml) dla malców po dziewiątym miesiącu. Oczywiście wszystko zależy od apetytu szkraba. Zwróć też uwagę na to, czy skala jest wyraźnie oznaczona. Dzięki temu szybko przygotujesz odpowiednią porcję pokarmu i sprawdzisz, ile maluszek zjadł.

Do zadań specjalnych
Antykolkowa. Przyczyn bólów brzuszka u malca jest wiele; jedną z nich jest połykanie (niechcący) podczas posiłku dużej ilości powietrza. Żeby temu zapobiec, producenci butelek stosują różne triki mające zmniejszyć ilość połykanego powietrza. Jednym z nich jest wygięty kształt butelki, innym – specjalne, odkręcane dno. Antykolkowe butelki mają też specjalny system odpowietrzania, a smoczek kształtem przypomina sutek. Dziecko obejmuje go szeroko otwartymi ustami, a żeby napić się mleka, musi mocno  ssać.
Samosterylizująca. Po specjalnym złożeniu pełni funkcję sterylizatora parowego. Wystarczy wlać do niej wodę, a potem wstawić butelkę do kuchenki mikrofalowej.
Z czujnikiem ciepła. Mając taką butelkę, nie musisz sprawdzać temperatury mleka, wylewając krople na przegub dłoni. Wystarczy przyjrzeć się kolorowi rurki odpowietrzającej. Różowy podpowie ci, że mleko jest trochę zbyt ciepłe. Niebieski oznacza, że mleko ma odpowiednią temperaturę.  

Którą butelkę polecasz? Pytaj i radź na uroda.pl