Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Jak uzupełniać dietę niemowlaka?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozszerzać dietę swojego niemowlaka? Co, jak i kiedy podawać? To nie lada wyzwanie. Każdy rodzic popełnia błędy żywieniowe. Pytanie zatem, co zrobić, żeby ich uniknąć?
/ 03.08.2010 12:11
Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Kiedy należy uzupełniać dietę niemowlaka?

Jeśli chodzi o uzupełnianie diety niemowlaka, to przez pierwsze miesiące życia dziecko je mleko od mamy lub modyfikowane. Jesteśmy więc pewni, że dostaje wszystkie niezbędne do życia składniki. Kobiety przez różny okres czasu karmią piersią. Jedne kończą tuż po urlopie macierzyńskim, gdy wracają do pracy, inne karmią nawet po drugim roku życia dziecka. Po czwartym skończonym miesiącu życia dziecka dozwolone jest wprowadzanie nowych produktów do diety maluszka.

Czy warto długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i American Academy of Pediatrics (AAP) zalecają karmienie dziecka wyłącznie piersią do około szóstego miesiąca życia. Dzidziuś karmiony piersią nie musi być dopajany aż do czwartego skończonego miesiąca życia. Nawet w upalne dni nie trzeba podawać mu dodatkowo wody do picia, wystarczy karmienie piersią.

Zbyt wczesne podanie innych pokarmów niż mleko może spowodować występowanie alergii.

Konsystencja potraw

Pierwsze posiłki to zazwyczaj soczek jabłkowy i gotowana przetarta marchewka podana w niewielkich ilościach. W miesiącach od 4 do 8 pokarm podawany maleństwu powinien być roztarty. Potem mogą pojawiać się w nim drobne kawałeczki. Po 9 miesiącu można podawać dziecku pokarm w kawałkach, tak by mogło samo sobie pogryźć warzywa czy owoce. 

Do pierwszego roku życia dziecka produkty, z których przygotowujemy posiłki muszą być szczególnie starannie dobrane. Najlepiej używać świeżych owoców i warzyw i niemrożonego mięsa.

Pierwsze posiłki to papki. Zupka powinna składać się z warzyw i mięsa ugotowanego w osobnym garnku z odrobiną masła lub oliwy z oliwek. Do posiłków dziecka nie należy dodawać przypraw, szczególnie ostrych. Sól i cukier też nie są potrzebne. Dla dziecka same warzywa i mięso mają wystarczającą różnorodność smaku. Od szóstego skończonego miesiąca życia w posiłkach może się znaleźć ryba. Dobrze też dawać maluchowi różne rodzaje mięsa (drobiowe, cielęcinę, z królika).

Polecamy: Jak robić zupki dla niemowląt?

Wprowadzanie nowych produktów

Gdy już dziecko umie gryźć można mu podawać pieczywo, najlepiej razowe lub graham. Jest ono bardzo zdrowe - zawiera sporo błonnika. Błonnik jest również obecny w warzywach i owocach, które są dodatkowo cennym źródłem witamin i mikroelementów. W pokarmie maluszka powinny być też kasze i ryż.

Dzieci w wieku 1-3 powinny dostawać duże ilości wapnia, które jest w mleku i jego przetworach. Nie należy dziecku do 1 roku życia podawać do picia mleka krowiego, gdyż może wywołać u niego alergie.

Należy unikać podawania dziecku słodyczy i słodzonych napojów. Są one źródłem zbędnych kalorii. Dziecko może nie mieć po nich ochoty na zjedzenie pełnego, wartościowego posiłku.

Polecamy: Dieta bezglutenowa u malucha

Redakcja poleca

REKLAMA