Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest regularne wysypianie się w nocy. Być może zdziwi Cię to, że Twoje maleństwo nie odziedziczyło tej potrzeby. Ciemność i światło słoneczne nic dla niego nie oznaczają. Śpi i budzi się wtedy, gdy ma na to ochotę. Jak zatem uśpić dziecko?

Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Schemat snu niemowlęcia

Na początku noworodek przesypia większość dnia (około 16 z 24 godzin) i budzi się co trzy lub cztery godziny na karmienie. Potem, mniej więcej po tygodniu, zaczyna budzić się częściej i spędzać więcej czasu na karmieniu.

W tym czasie za wcześnie jest jeszcze na ustalenie jakiegokolwiek schematu pór spania lub karmienia. Żołądek niemowlęcia jest zbyt mały, żeby pomieścić pokarm wystarczający na dłużej niż kilka godzin.

Czy należy wierzyć w sny? Pytamy psychologa

Zobacz też: Kiedy iść na spacer z noworodkiem?

Po pierwszym miesiącu

Po ukończeniu pierwszego miesiąca niemowlęta zaczynają mniej spać w ciągu dnia i coraz bardziej interesować się tym, co się dzieje wokół nich. Jednak większość dzieci w tym wieku nadal potrzebuje co najmniej dwóch 1 – 3-godzinnych drzemek dziennie — jednej rano, a drugiej po południu.

Czasem warto obudzić dziecko

Jeśli Twoja córka śpi dłużej niż 3 – 4 godziny w trakcie dnia, obudź ją, żeby znów zrobiła się śpiąca w porze wieczornej. Dzieci w tym wieku zazwyczaj nie potrzebują być karmione w nocy tak często, jak dotychczas.

Daj dziecku czas

Jeśli chcesz wydłużyć przerwy w nocnym karmieniu, pozwól dziecku popłakać i pogrymasić, zanim do niej podejdziesz. Niemowlęta nieraz budzą się w nocy (podobnie jak ludzie dorośli) i po kilku minutach kapryszenia wracają do snu.

Daj maleństwu czas, żeby samo nauczyło się uspokajać. To wspaniała umiejętność, którą z pewnością docenisz, gdy w ciągu następnego roku Twoje dziecko będzie umiało samo powrócić do snu, bez żadnej pomocy z Twojej strony.

Polecamy na Babyonline.pl: Podmianka, ninja, czyli jak wyjść z pokoju, by nie obudzić dziecka

Naucz malca!

Gdy Twoje dziecko ma miesiąc lub dwa, możesz spróbować nauczyć je odróżniać dzień od nocy: nie zapalaj światła w porze nocnej w trakcie karmienia i przewijania, a ponadto wykonuj te czynności szybko i cicho.

Nie rozmawiaj, nie baw się z dzieckiem i nie włączaj światła. Podczas dnia wpuść do pokoju światło słoneczne, pozwól, żeby Twoja córka słyszała hałasy i dźwięki krzątaniny, baw się z nią i rozmawiaj, gdy nie śpi.

Jeśli nie jest szczególnie wrażliwa na hałas, nie staraj się zachowywać w ciągu dnia ciszej niż zwykle — nawet wtedy, gdy ucina sobie drzemkę. Dzięki temu Twoje dziecko przyzwyczai się do spania w towarzystwie dzwonków telefonu i zwykłych rozmów.

Po sześciu tygodniach

Po ukończeniu sześciu tygodni dzieci zaczynają spać najdłużej nocą (około 3 – 5 godzin), a ten trend umacnia się w kolejnych miesiącach. Jeśli nakarmisz dziecko o godzinie 22 albo 23, możesz przespać noc nawet do świtu.

Po trzech miesiącach

W wieku około trzech miesięcy większość dzieci karmionych butelką nie wymaga karmienia w nocy, choć z pewnością nie pogardziłyby porcją mleka, gdyby została im zaoferowana. Dzieci karmione piersią osiągają ten etap nieco później, w wieku 5 – 6 miesięcy.

Gdy Twoje dziecko ukończy trzy miesiące, będziesz mogło wprowadzić u niej bardziej sztywny harmonogram spania. Zacznij od tego, żeby codziennie kłaść je spać o tych samych porach, zarówno na krótką drzemkę, jak i na nocny sen.

Spanie w czasie karmienia? Zapomnij!

Nie usypiaj dziecka w trakcie karmienia. Jeśli przyzwyczaisz je do tego, będziesz musiała powtarzać tę czynność za każdym razem, gdy obudzi się w środku nocy.

Gdy Twoje dziecko skojarzy karmienie ze spaniem, trudno będzie Ci zerwać z tym nawykiem, ponieważ malec nie będzie chciał zasnąć bez ssania piersi lub smoczka. W końcu dojdzie do tego, że nie będzie umiał z powrotem zasnąć, gdy przebudzi się w nocy, jeśli go nie nakarmisz albo przynajmniej nie podasz jej smoczka.

Zobacz też: Jak często karmić piersią?

Nie zniszcz dziecięcych ząbków

Ten nawyk jest szczególnie szkodliwy dla rozwijających się zębów dziecka. W wieku czterech miesięcy ząbki zaczynają się wyrzynać, a karmienie w porze nocnej znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania ubytków, ponieważ w trakcie snu mleko gromadzi się wokół zębów dziecka.

Dlatego zawsze po karmieniu obudź dziecko, postaraj się, żeby mu się odbiło, a potem połóż je do łóżka, żeby nauczyło się, że zasypianie nie łączy się z karmieniem.

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/miesiąc temu
Znajomość kilku faktów o dziecięcym śnie, pozwoli wam lepiej przespać noc -gajablog pl/jak-uspic-niemowle/
/3 miesiące temu
Większość tutaj wypisania przez autora to bzdury. Nie polecam :)
/2 lata temu
Zawsze można się wspomóc techniką http://youtu.be/--P8y97LYks
POKAŻ KOMENTARZE (4)