Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?
Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna, ponieważ dopiero z czasem po urodzeniu osiąga pełną dojrzałość i prawidłową budowę. Jak dbać o skórę naszych pociech w okresie, kiedy wymaga szczególnej pielęgnacji?
/ 16.10.2010 18:17
Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

Skóra stanowi barierę oddzielającą narządy wewnętrzne od środowiska zewnętrznego. Chroni przed utratą wody, urazami mechanicznymi, promieniowaniem ultrafioletowym i przenikaniem substancji alergizujących. Pełni ważną rolę w termoregulacji oraz jest narządem czucia.

Skóra noworodka składa się podobnie jak skóra dorosłego człowieka z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Różni się jedynie pewnymi właściwościami. Ponieważ skóra noworodka jest nie w pełni jeszcze dojrzała, poszczególne warstwy są cieńsze i mniej zwarte. Niedojrzałość jest szczególnie widoczna u wcześniaków. Naskórek dzieci urodzonych przed 24. tygodniem życia nie posiada warstwy rogowej, przez co przeznaskórkowa utrata wody jest zdecydowanie większa.

Budowa skóry dziecka stopniowo zmienia się, aby około 3 roku życia osiągnąć dojrzałość skóry człowieka dorosłego. W momencie urodzenia skóra noworodka jest chroniona przez maź płodową. Ze względu na niedojrzałość histologiczną poszczególnych warstw, która wiąże się również z niedojrzałością funkcjonalną, skóra noworodków i niemowląt wymaga specjalnej pielęgnacji.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry niemowląt?

Preparaty kosmetyczne przeznaczone dla skóry dzieci muszą spełniać określone wymagania i mieć atesty i rekomendacje między innymi Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Produkty te powinny być pozbawione działania drażniącego i alergizującego, najlepiej powinny być bezzapachowe i nie zawierać barwników.

Zobacz też: Naturalne składniki w kosmetykach pielęgnacyjnych

Zasady pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt

Ogólne zasady pielęgnacyjne polegają na oczyszczeniu skóry, zapewnieniu właściwego nawilżenia i przeciwdziałaniu odparzeniom. Warto także unikać ekspozycji na wilgoć, intensywne działanie promieniowania słonecznego, wiatr, czy wysoką i niską temperaturę.

Podstawę stanowi kąpanie dziecka. Podczas pierwszych kąpieli po urodzeniu niewskazane jest usuwanie całkowicie mazi płodowej, która ma właściwości ochronne, antybakteryjne i nawilżające. Kąpiele dziecka powinny odbywać się 2-3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 34-36 stopni. Nadmierne mycie może bowiem wywoływać podrażnienia. Zaleca się stosowanie do kąpieli preparatów o pH 5,5-7,0. Po kąpieli należy dokładnie spłukać ciało i osuszyć skórę zwracając szczególna uwagę na okolice fałdów skórnych.

U dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinno się dodawać do kąpieli produktów z olejkami emolientowymi, kremów i emulsji. W zaostrzeniach należy stosować kąpiele z nadmanganianem potasu (do kupienia w aptekach). Specjalnej pielęgnacji wymaga pępek szczególnie do czasu odpadnięcia pępowiny. Brzegi kikuta powinno się smarować 70% roztworem spirytusu.

Szampony do włosów można stosować od 2 roku życia. Po kąpieli w przypadku suchości skóry wskazane jest stosowanie preparatów nawilżająco-natłuszczających. Preparaty typu emolienty są szczególnie wskazane u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Natłuszczają one bowiem skórę, nawilżają, a także wykazują działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne. Na okolicę pieluszkową zaleca się stosowanie kremów przeciw podrażnieniom, które zawierają pantenol, cynk, alantoinę i lanolinę.

Polecamy: Pielęgnacja ciała w trakcie ciąży i po porodzie