Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna, ponieważ dopiero z czasem po urodzeniu osiąga pełną dojrzałość i prawidłową budowę. Jak dbać o skórę naszych pociech w okresie, kiedy wymaga szczególnej pielęgnacji?

Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?

Skóra stanowi barierę oddzielającą narządy wewnętrzne od środowiska zewnętrznego. Chroni przed utratą wody, urazami mechanicznymi, promieniowaniem ultrafioletowym i przenikaniem substancji alergizujących. Pełni ważną rolę w termoregulacji oraz jest narządem czucia.

Skóra noworodka składa się podobnie jak skóra dorosłego człowieka z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Różni się jedynie pewnymi właściwościami. Ponieważ skóra noworodka jest nie w pełni jeszcze dojrzała, poszczególne warstwy są cieńsze i mniej zwarte. Niedojrzałość jest szczególnie widoczna u wcześniaków. Naskórek dzieci urodzonych przed 24. tygodniem życia nie posiada warstwy rogowej, przez co przeznaskórkowa utrata wody jest zdecydowanie większa.

Co na temat urody znajdziesz na Polki.pl?

Budowa skóry dziecka stopniowo zmienia się, aby około 3 roku życia osiągnąć dojrzałość skóry człowieka dorosłego. W momencie urodzenia skóra noworodka jest chroniona przez maź płodową. Ze względu na niedojrzałość histologiczną poszczególnych warstw, która wiąże się również z niedojrzałością funkcjonalną, skóra noworodków i niemowląt wymaga specjalnej pielęgnacji.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry niemowląt?

Preparaty kosmetyczne przeznaczone dla skóry dzieci muszą spełniać określone wymagania i mieć atesty i rekomendacje między innymi Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Produkty te powinny być pozbawione działania drażniącego i alergizującego, najlepiej powinny być bezzapachowe i nie zawierać barwników.

Zobacz też: Naturalne składniki w kosmetykach pielęgnacyjnych

Zasady pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt

Ogólne zasady pielęgnacyjne polegają na oczyszczeniu skóry, zapewnieniu właściwego nawilżenia i przeciwdziałaniu odparzeniom. Warto także unikać ekspozycji na wilgoć, intensywne działanie promieniowania słonecznego, wiatr, czy wysoką i niską temperaturę.

Podstawę stanowi kąpanie dziecka. Podczas pierwszych kąpieli po urodzeniu niewskazane jest usuwanie całkowicie mazi płodowej, która ma właściwości ochronne, antybakteryjne i nawilżające. Kąpiele dziecka powinny odbywać się 2-3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 34-36 stopni. Nadmierne mycie może bowiem wywoływać podrażnienia. Zaleca się stosowanie do kąpieli preparatów o pH 5,5-7,0. Po kąpieli należy dokładnie spłukać ciało i osuszyć skórę zwracając szczególna uwagę na okolice fałdów skórnych.

U dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinno się dodawać do kąpieli produktów z olejkami emolientowymi, kremów i emulsji. W zaostrzeniach należy stosować kąpiele z nadmanganianem potasu (do kupienia w aptekach). Specjalnej pielęgnacji wymaga pępek szczególnie do czasu odpadnięcia pępowiny. Brzegi kikuta powinno się smarować 70% roztworem spirytusu.

Szampony do włosów można stosować od 2 roku życia. Po kąpieli w przypadku suchości skóry wskazane jest stosowanie preparatów nawilżająco-natłuszczających. Preparaty typu emolienty są szczególnie wskazane u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Natłuszczają one bowiem skórę, nawilżają, a także wykazują działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne. Na okolicę pieluszkową zaleca się stosowanie kremów przeciw podrażnieniom, które zawierają pantenol, cynk, alantoinę i lanolinę.

Polecamy: Pielęgnacja ciała w trakcie ciąży i po porodzie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Pani Anna Bielecka nie wie, ze juz nie stosuje sie spirytusu na pepek...