Jak pielęgnować kikut pępowiny u noworodka?

Pielęgnacja pępka jest ważnym elementem higieny dziecka. Jeszcze do nie dawna zalecano kilka razy dziennie przemywać kikut pępowiny 70% roztworem spirytusu. Zdaniem wielu dzisiejszych lekarzy pępka nie trzeba już smarować. Podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować pępek noworodka, aby u maluszka nie doszło do niebezpiecznego zakażenia organizmu.
/ 08.06.2013 15:54

Dzięki pępowinie twoje dziecko otrzymuje od ciebie w trakcie trwania ciąży to, co niezbędne do życia - tlen i pożywienie. Po porodzie ten niezwykły sznur odcina się i podwiązuje - w taki sposób tworzy się pępek dziecka. W jaki sposób pielęgnować kikut pępowinowy?

Polecamy: Krwotok z pępka u noworodka

Przemyj kikut pępowiny

Często zdarza się, że maluszek obsiusia okolice kikuta pępowiny. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przemyć to miejsce. Do mycia używaj delikatnego mydła dla najmłodszych. Nie martw się, jeśli kikut zamoczy się podczas kąpieli. Po zakończonej kąpieli wysusz go dokładnie jałowymi gazikami.

Polecamy: Zapalenie pępka noworodka z lub bez łagodnego krwawienia

Do czyszczenia pępowiny możesz używać także bawełnianych patyczków kosmetycznych, uprzednio zwilżonych przegotowaną wodą.

Jeśli chcesz uniknąć zamoczenia kikuta, do wanienki nalewaj niewiele wody, tak by nie zakrywała całego brzuszka dziecka.

Śmiało dotykaj pępowinowego kikuta

Zanim zaczniesz przemywać pępek maluszka, starannie umyj ręce. Podczas wycierania kikuta pępowiny możesz go śmiało dotykać. Taki dotyk nie sprawia twojemu maleństwu bólu. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie ciągnąć za niego. Kikut sam odpadnie w odpowiednim momencie. Jeżeli niepokoi cię wygląd kikuta (pojawił się obrzęk i zaczerwienienie), wybierz się z malcem do lekarza.

Tuż po porodzie kikut pępowiny jest niebiesko-biały, potem wysycha ciemniejąc, a na końcu staje się granatowo-czarny i sztywny. Kikut najczęściej odpada pomiędzy dziesiątym, a czternastym dniem życia dziecka.

Ważny jest dostęp do powietrza

Postaraj się, by do pępka docierało powietrze. Pod żadnym pozorem nie zaklejaj plastrem ani nie zakładaj na pępowinę opatrunku. Do momentu zagojenia się kikuta przykrywaj go czystymi śpioszkami. W trakcie zmieniania dziecku pieluszki, wywiń jej brzeg w taki sposób, aby na brzuszku sięgała tylko pod pępek.

Zobacz także: Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka

Redakcja poleca

REKLAMA