Jak karmić butelką

dziecko, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
Wydawałoby się, że to takie proste – odmierzasz, nalewasz i już. A jednak masz sporo wątpliwości – postaramy się je rozwiać. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
/ 26.10.2009 20:35
dziecko, niemowlę, karmienie niemowlaka, butelka
Nie wiesz, jak często przygotowywać mieszankę i co zrobić, gdy malec nie wypija wszystkiego? Albo gdy płacze, bo chciałby dokładkę? Przeczytaj!

Jak często podawać maluszkowi mleko?

Kiedyś zalecano, żeby robić to co trzy godziny (z dłuższą, co najmniej sześciogodzinną przerwą w nocy). Teraz jednak specjaliści są zdania, że „butelkowego” maluszka karmi się dokładnie tak samo jak z piersi, czyli na żądanie. Nie znaczy to jednak, że co pół godziny musisz biec do niego z butelką, gdy tylko zapłacze. Niektóre maluchy lubią jednak jeść co dwie i pół godziny, bo wolą mniejsze porcje. Inne preferują większe podjadania i potem dłuższe przerwy. Każdy malec jest inny. Nie martw się tym, już wkrótce nauczysz się rozpoznawać jego potrzeby.

Co zrobić, jeśli dziecko nie wypija calej porcji?
Przede wszystkim pamiętaj, że normy podane na opakowaniu mleka dla niemowląt są tylko orientacyjne. Dziecko wcale nie musi wypijać za każdym razem dokładnie tyle, ile to jest zalecane. Jedne maluszki jedzą mniej, inne więcej. Jeśli dziecko raz czy dwa razy wypije mniej, nie ma czym się martwić. Gdy jednak za każdym razem jest to połowa porcji (lub niewiele więcej), to dokładnie policz, ile malec wypija w ciągu całego dnia. Zważ go też w przychodni, sprawdź, ile ostatnio przybyło mu na wadze. A potem porozmawiaj z pediatrą, czy to jednak nie jest za mało.

Synek wypija wszystko z butelki i widzę, że ma ochotę na więcej. Dawać mu większe porcje?
Jeśli zauważyłaś, że maluszek jest po jedzeniu głodny, to możesz mu przygotować nieco więcej mleka. Są dzieci, które bardzo lubią jeść i wypiją wszystko, co znajdzie się w butelce. Sprawdź jednak, ile w sumie maluszek zjada w ciągu dnia. Jeśli jest to sporo więcej, niż zalecają normy, zważ go. Gdy okaże się, że zbyt szybko przybiera na wadze, porozmawiaj z lekarzem. Staraj się nie doprowadzać do nadwagi. Pamiętaj, że nie każdy płacz oznacza głód. Dziecko może też w ten sposób sygnalizować, że jest mu zimno, gorąco, boli je brzuszek lub po prostu chce zwrócić na siebie uwagę. Za każdym razem, gdy płacze, nie musisz mu podawać butelki. Lepiej nie uczyć malca, że wszystkie problemy można „załatwić” jedzeniem.

Czy mogę przygotować mleko na kilka porcji?
Lepiej nie. Mleko modyfikowane łatwo się psuje, szybko mogą się w nim namnażać bakterie, dla których jest ono świetną pożywką. W wyjątkowych przypadkach możesz przygotować dla malca mleko na zapas (np. przed nocnym karmieniem). Musisz jednak szybko je schłodzić i od razu wstawić do lodówki. Gdy malec się obudzi i będzie głodny, podgrzej je tylko. Innym dobrym sposobem jest przygotowanie na noc przegotowanej wody. Wystarczy potem szybko rozrobić w niej mleko i ewentualnie leciutko podgrzać.

Skąd mam wiedzieć, czy mleko nie jest za zimne lub za gorące?

Powinno mieć temperaturę około 36°C. Oczywiście nie musisz tego sprawdzać termometrem. Wystarczy, że wylejesz kilka kropli na przegub swojej dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć. Jeśli podgrzewasz mleko w podgrzewaczu lub kuchence mikrofalowej, przed podaniem go dziecku dokładnie je wymieszaj, gdyż często przy ściankach jest ono cieplejsze, a w środku chłodniejsze. Malec może się oparzyć. Potrząśnij dobrze butelką i dopiero potem sprawdź temperaturę mleka.

Co robić, gdy dziecko częściej chce jeść w nocy niż w dzień?

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, dlatego nic dziwnego, że może chcieć jeść w nocy co trzy godziny (a nawet częściej!), a dzień przesypiać. Jednak już po 2–3 tygodniach to się zmieni. Możesz mu w tym pomóc. Jak? Staraj się przy nocnych karmieniach nie wybudzać maluszka, nie zapalać światła, nie zagadywać go. Po prostu przewiń go i podaj mleko. Jeśli musisz zapalić światło, niech to będzie tylko nocna lampka. Za to gdy smyk obudzi się w dzień, zachowuj się inaczej: odsłoń zasłony, rozmawiaj z malcem, zabawiaj go. Dzięki temu powoli będzie się uczyć, że dzień jest od jedzenia i zabawy, a noc od spania. Gdy maluszek skończy miesiąc, staraj się nie karmić go w nocy częściej niż raz. Jeśli budzi się częściej, to przytul go, pokołysz, pomóż zasnąć. Gdy to nie pomoże, podaj mu wodę do picia.

Jak długo dziecko będzie chciało w nocy jeść?
Zwykle maluszki na butelce szybciej rezygnują z nocnych karmień niż dzieci na piersi, ale nie zawsze jest to regułą. Często jednak już pod koniec pierwszego półrocza nie chcą w nocy jeść. W piątym miesiącu możesz wieczorem podać dziecku nie samo mleko, tylko przygotowaną na nim kaszkę: wtedy raczej nie obudzi się w nocy z głodu. W drugim półroczu odzwyczajaj je już jednak od nocnych karmień, by nie miały one złego wpływu na jego ząbki. Gdy budzi się w nocy, proponuj wodę.

Na siedząco czy na leżąco?
Malcowi musi być wygodnie, a przy jedzeniu nie może się krztusić. Jaka pozycja do karmienia jest idealna? Nie karm maluszka, gdy leży w łóżeczku. W ten sposób może się łatwo zakrztusić. Weź go na ręce i ułóż sobie na ręku: najlepiej w pozycji podobnej do tej, w której podawałabyś mu pierś. Kilkumiesięcznego brzdąca można karmić tak jak tata (właśnie, niech czasem robi to tata!).

Redakcja poleca

REKLAMA