Dziecko w łóżku rodziców

Zabawy mogą kształcić, dlatego najlepiej wybierać właśnie te rozwijające i uczące dziecko wiele nowych rzeczy!
Spanie dziecka z rodzicami w jednym łóżku z jednej strony zacieśnia więzy między nimi. Z drugiej jednak może mieć poważne konsekwencje, zagrażające często zdrowiu i życiu malucha. Jakie może być niebezpieczeństwo wspólnego spania? Jak można zapobiec nieszczęściu, a jednocześnie mieć pociechę blisko siebie przez całą noc?
/ 28.04.2009 13:34
Zabawy mogą kształcić, dlatego najlepiej wybierać właśnie te rozwijające i uczące dziecko wiele nowych rzeczy!

Opinie na temat spania dziecka w łóżku rodziców są różne zarówno wśród specjalistów, jak i laików.

Ostrożność nie wystarczy - jak spać z dzieckiem?

Wiele badań prowadzonych na całym świecie dowodzi, że podczas wspólnego spania można zapobiec śmierci łóżeczkowej. Wynika to stąd, że obecność matki pomaga dziecku regulować oddech. Z niektórych badań można wywnioskować jednak, że właśnie wspólne spanie może narazić malucha na niebezpieczeństwo. Statystyki pokazują, że większość dzieci, które umierają w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy, spały z rodzicami w jednym łóżku. Oznacza to, że maluchy umierały głównie z powodu nieuwagi rodziców. Jeśli więc chcemy położyć pociechę blisko siebie, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Nie kładźmy się przy dziecku, jeśli:

  • jesteśmy bardzo zmęczeni,
  • piliśmy alkohol,
  • jesteśmy otyli,
  • bierzemy lekarstwa powodujące senność,
  • jesteśmy palaczami.

Nie zapominajmy również o tym, aby dziecko nie leżało na poduszkach lub w ich pobliżu, żeby spało na plecach i tylko przykryte kocem lub prześcieradłem – nigdy kołdrą, która może spowodować przegrzanie. Zwróćmy też uwagę na ustawienie łóżka.

Dziecko może bowiem ugrzęznąć między materacem a ścianą lub spaść na podłogę.

Podane wyżej zasady nie dają jednak gwarancji bezpiecznego snu z dzieckiem. Zmniejszają tylko ryzyko śmierci. Naukowcy z całego świata mówią o przypadkach, kiedy rodzice przestrzegali wszystkich podanych wyżej zasad i nie uniknęli śmierci swojego dziecka. Dlatego proponuję zastanowić się kilka razy nad wspólnym spaniem.

Zobacz też: Jak wykształcić nawyki związane ze snem u dziecka?

Problemy w przyszłości związane ze spaniem z dzieckiem

Spanie dziecka z rodzicami może być również przyczyną innego problemu.

Maluch, który jest przyzwyczajony do spania obok mamy lub taty, może mieć bowiem trudności z samodzielnym zasypianiem w przyszłości. Rodzice muszą wówczas siedzieć co wieczór nawet kilka godzin przy dziecku i czekać, aż zaśnie.

Może być to męczące nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Bezpieczna alternatywa dla spania z dzieckiem

To, że nie możemy położyć malucha w swoim łóżku nie oznacza, że musimy spać daleko od niego. Możemy bowiem skorzystać z przenośnego łóżeczka. Wtedy dziecko jest bezpieczne, a my mamy je blisko siebie przez całą noc.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko dyscypliny

Redakcja poleca

REKLAMA