Dlaczego warto masować niemowlę?

Masaż dostarcza niemowlęciu przyjemność, odpręża je i uspokaja, a dodatkowo zapewnia uczucie bezpieczeństwa. Od kiedy wolno masować dziecko? Jak długo powinien trwać taki masaż? Kiedy należy zaprzestać masowania malucha?

Klasyczny indyjski masaż niemowlęcia

Klasyczny indyjski masaż niemowlęcia składa się z niewielu prostych chwytów. Najważniejsza w tym zabiegu nie jest bowiem mnogość technik, lecz kontakt fizyczny i uczucie – i to, czy olejek, pasta albo proszek będą dobrze przyjęte przez delikatną skórę dziecka. Lepiej jest codziennie stosować kilka chwytów niż mozolnie uczyć się skomplikowanych układów, które i tak potem będą stosowane raz na jakiś czas.

Zatem przygotowałaś już miejsce do masażu i stworzyłaś cudownie odprężającą i przyjemną atmosferę dla siebie i swojego dziecka.

Kremy z olejami – tańsze i droższe

Zobacz też: Jak wykonać masaż niemowlęcia?

Odpowiedni dla każdego przedziału wiekowego

Najpierw dostarczana jest niemowlętom przyjemność – delikatny masaż częściowy dokładnie odpowiada ich gustom. Od 2. miesiąca życia możesz próbować już czegoś więcej – tutaj w grę wchodzą poranne i wieczorne zabawy z masażem. Ze względu na to, że nieco starsze niemowlęta aż do 2. roku życia lubią odprężające masaże pleców, zostały one także uwzględnione.

Kiedy rozpocząć masaże?

W Indiach zdrowe dzieci masowane są już zaraz po porodzie. Generalnie  zaleca się rozpocząć  masaże od 5. dnia po narodzinach. Nie można jednak masować, jeśli dziecko ma gorączkę albo żółtaczkę niemowlęcą. W pierwszych czterech tygodniach ogranicz się do masażu częściowego.


Strefę brzuszka można włączyć do masażu dopiero wówczas,  gdy z pępka się nic nie sączy i dobrze się on zagoił.

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe?

Masuj swoje dziecko tak długo, jak długo wam obojgu sprawia to radość – w górę nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Oczywiście będą co jakiś czas pojawiały się momenty, w których odrobina czułości mamy albo taty będzie szczególnie potrzebna. Właśnie w nowych sytuacjach życiowych, choćby w momencie rozpoczęcia  uczęszczania  do  przedszkola  albo w pierwszych  dniach szkoły, dobrze znany rytuał doda twojemu dziecku pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.

Dzieci starszych tyczy się to w równym stopniu co tych najmłodszych – masaż jest zawsze dobrym środkiem, aby odnowić bliskość  uważaną  za  straconą  wraz  z  postępującym   wiekiem dziecka. Także w tym przypadku przyjemność jest w równej mierze duża zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Zobacz też: Czym jest kolka niemowlęca?

Jak długo powinien trwać masaż?

Małe niemowlęta powinno się masować nie dłużej niż 5 minut. Od 4. tygodnia możesz masaż wydłużyć do 10 minut. Ufaj przy tym swojemu wyczuciu potrzeb dziecka.

Zasadniczo masaż niemowlęcia w sumie nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Masowanie zabronione!

Nie masuj:

  • kiedy dziecko właśnie zjadło albo pokazuje ci, że jest głodne;
  • kiedy się energicznie wzbrania i głośno krzy- czy;
  • jeśli gorączkuje;
  • jeśli cierpi na zapalną chorobę skóry;
  • jeśli sama jesteś nerwowa, zestresowana al- bo masz kiepski humor;
  • tak długo, dopóki pępek się nie wygoi i nie będzie suchy.

Fragment pochodzi z książki "Masaż niemowlęcia" autorstwa Christiny Voormann i dra med. Govina Dandekara (wydawnictwo Harmonia, 2010 rok).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)