POLECAMY

Dlaczego niemowlęta płaczą?

Płacz, czy raczej krzyk jest jedynym sygnałem alarmowym, jakim dziecko może wzywać na pomoc. Jest to z pewnością sygnał nad wyraz skuteczny. Żaden inny dźwięk na świecie nie wywiera podobnego efektu, gdyż nie jesteś w stanie zignorować tego krzyku, skupić się na czymkolwiek poza nim.

Płacz, czy raczej krzyk jest jedynym sygnałem alarmowym, jakim dziecko może wzywać na pomoc. Jest to z pewnością sygnał nad wyraz skuteczny. Żaden inny dźwięk na świecie nie wywiera podobnego efektu, gdyż nie jesteś w stanie zignorować tego krzyku, skupić się na czymkolwiek poza nim.

Krzyk dziecka wywołuje w organizmie matki konkretne reakcje, taki jak: przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego , wzmożoną potliwość dłoni i wydzielanie mleka. Kobieta nie powinna się obawiać, że rozpuści swoje dziecko, gdy będzie reagowała na jego krzyk, starając się je pocieszyć. Ten nieprawdziwy pogląd istnieje jeszcze wśród starszego pokolenia. Im szybsza reakcja na płacz niemowlęcia, tym szybciej i łatwiej nastąpi uspokojenie. Z kolei zwłoka lub opieszałość w tej reakcji może wydłużyć czas uspokajania, nawet czterokrotnie.

Zdarzają się okresy krzyku i płaczu bez uchwytnej przyczyny. Nie mogą niestety powiedzieć nam same, o co im wtedy chodzi, pozostają więc tylko domysły. Jeśli noworodek nie jest głodny, a mimo to zaczyna krzyczeć, musisz po kolei wykluczyć takie przyczyny, jak uczucie zimna lub wilgoci, uwierające ubranie, ból brzuszka, czy reakcja lękowa (z odruchem Moro).

Aby dziecko się przestraszyło wystarczy do tego zbyt szybkie wkładanie go do łóżeczka. Dziecko czuje lęk, który wyzwala w nim odruch Moro: szerokie rozłożenie ramion z otwarciem dłoni, a następnie przybliżenie ich do tułowia, tak jakby chciało coś lub kogoś przytulić. Kładąc dziecko do łóżeczka, czy wózka powinnaś robić to delikatnie, powoli.

Częstą przyczyną płaczu niemowląt do trzeciego miesiąca życia jest kolka jelitowa. Atak kolki jelitowej u niemowląt zaczyna się na ogół gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych, nagłym płaczem, krzykiem. Dziecko zaciska piąstki, kopie nóżkami, brzuszek staje się wzdęty. Przyczyną kolki nie jest pojedynczy czynnik, podobnie jak nie ma jednego leku, który byłby skuteczny. Niekiedy może byś pomocne: noszenie dziecka w pozycji pionowej, szczególnie po karmieniu, aż do odbicia bańki powietrza, albo układanie go na brzuszku, czy też ogrzewanie brzuszka, np. ciepłą pieluszką, lub masowanie wzdętego brzuszka.

Jeżeli dziecko krzyczy całymi godzinami, dzień po dniu, należy wykluczyć możliwe fizyczne przyczyny bólu i dyskomfortu. najlepiej uczynić to z pomocą lekarza.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/4 lata temu
moje niemowle miesięczne płacze od godziny 6 rano do 11 12 południa pomimo to że ma sucho jest najedzony plakać mi się chce bo jest to okropny płacz nawet czasami noszenie na ręcach nie pomaga
/6 lat temu
Na płacz mojego dziecka działało kilka rzeczy: - pierś - jazda wózkiem - cicha muzyka - viburcol
/6 lat temu
Jak mój mały krzyczał to dawałam mu herbatkę rumiankową z odrobiną melisy, a na noc lekarz zalecił czopki viburcol, które działają uspokajająco.
POKAŻ KOMENTARZE (6)