Dlaczego niemowlę po karmieniu ulewa?

Czym jest ulewanie? Czy to normalne, że niemowlę ulewa po każdym karmieniu? Kiedy ulewanie u dziecka jest wynikiem alergii pokarmowej?
/ 11.06.2015 14:05

ulewanie u niemowlęcia

fot. Fotolia

Układ trawienny niemowląt rozwija się powoli i stopniowo. U wielu maluchów osiąga pełną dojrzałość po ukończeniu kilkunastu miesięcy, a nawet kilku pierwszych lat życia. Zanim to jednak nastąpi, najmłodsi często zmagają się z dolegliwościami układu trawiennego. Najbardziej typowe z nich to ulewania, kolki i zaparcia.

Dlaczego niemowlę ulewa?

Ulewania to często występujący wśród niemowląt objaw niedojrzałości układu pokarmowego.

Nawet 50% dzieci w wieku 0-8 miesięcy ulewa codziennie, czasami nawet wiele razy w ciągu dnia.

Zobacz także: Jak poprawnie karmić niemowlę piersią?

Ulewanie jest naturalnym objawem niedojrzałości mięśnia odpowiedzialnego za zatrzymywanie treści pokarmowej w żołądku. To dlatego pokarm swobodnie cofa się do przełyku niemowlęcia. Ulewanie może także wynikać z nieproporcjonalnie dużych, w stosunku do wielkości żołądka, porcji zjadanych przez dziecko. Zazwyczaj ulewanie mija do 6. miesiąca życia dziecka, zdarza się jednak, że występuje nawet do 12. miesiąca życia.

Nasilone ulewania mogą także świadczyć o alergii na białka mleka krowiego. Dlatego należy obserwować dziecko i zwracać uwagę na wszelkie występujące u niego zmiany skórne, tym bardziej jeśli członkowie najbliższej rodziny są alergikami.

Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę – gdy jakieś jej składniki powodują niepożądaną reakcję u niemowlęcia, możesz je wyłączyć z jadłospisu. Pamiętaj jednak, aby zastąpić wykluczane pokarmy innymi, które dostarczą podobnych składników odżywczych. Dietę eliminacyjną swoją lub dziecka zawsze konsultuj ze specjalistą.

Rozwiązaniem dla maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym jest również zmiana mleka. Każdorazowa jednak taka zmiana powinna być konsultowana z pediatrą lub innym specjalistą.

Autor: Lucyna Bienek, doradca BebiKlub.pl / Biuro Prasowe Nutricia

Zobacz także: Czy ulewanie może zaburzyć przyrost wagi dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA