Czy czteromiesięczne dziecko może jeść pokarmy stałe?

Tak, w pewnych przypadkach można podawać dziecku pokarmy stałe już w wieku czterech miesięcy. Jakie to sytuacje i jak powinno wówczas wyglądać takie jedzenie? Czy dziecko musi jednocześnie dostawać mleko matki lub mleko modyfikowane, czy można je odstawić?

Przykład małego Jacka

Jest kilka przypadków, w których polecam rozszerzenie diety dziecka nawet w wieku czterech miesięcy, ale jeden szczególnie przychodzi mi na myśl: Jack ważył w tym wieku ponad osiem kilogramów, jego rodzice też byli wysocy — mama mierzyła 1,79 m, a tata 1,98. Jack wypijał 220 mililitrów mleka co cztery godziny, a ostatnio zaczął budzić się w nocy, zawsze wypijając pełną butelkę.

Chociaż w ciągu doby pochłaniał ponad litr mleka, najwyraźniej mu to nie wystarczało. Było dla mnie jasne, że Jack potrzebuje pokarmów stałych.

Kiedy pokarm stały? – sytuacje awaryjne

Widywałam podobne sytuacje u innych niemowląt. Ale zamiast budzić się w nocy, wydawały się być głodne w trzy godziny po pełnym posiłku. Zamiast przestawiać dziecko z powrotem na plan trzygodzinny, który nie jest odpowiedni dla niemowlęcia w wieku czterech miesięcy, wprowadzaliśmy pokarmy stałe, tak jak u Jacka.

Zobacz też: Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia po czwartym miesiącu?

Gładkie papki

Niezależnie od przyczyn, jeśli wprowadzasz dziecku pokarmy stałe już w wieku czterech miesięcy, muszą to być idealnie gładkie papki, a co ważniejsze, powinny stanowić wyłącznie uzupełnienie diety, a nie zastępować mleko matki czy modyfikowane, tak jak to się dzieje u niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia.

Zobacz też: Jak rozpocząć karmienie piersią?

Fragment pochodzi z książki „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?” Tracy Hogg i Melindy Blau (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Zupa mleczna z kaszą manną - Kasia gotuje z Polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)