Czy alergia pokarmowa u dziecka uniemożliwia karmienie piersią?

Czy niemowlę, które cierpi na alergię pokarmową można karmić piersią? Czy alergia pokarmowa wymaga stosowania diety eliminacyjnej? Zobacz!

karmienie piersią

Fot. Fotolia

Sprawdź! Przegląd bielizny dla kobiet w ciąży i karmiących

Czy dziecko z alergią pokarmową można karmić piersią?

Istotnym zagadnieniem poruszanym często w kontekście problemu występowania alergii pokarmowej u dzieci jest karmienie naturalne. Stwierdzenie alergii u malucha nie jest równoznaczne z koniecznością odstawienia go od piersi.

Mama dziecka z alergią pokarmową powinna zwracać większą uwagę na to, co je i wstrzymywać się od spożywania pokarmów, które wywołują reakcję uczuleniową lub pogarszają samopoczucie malucha.

Nie jest jednak wskazane profilaktycznie stosowanie diety eliminacyjnej przez kobietę karmiącą wobec produktów potencjalnie alergizujących w sytuacji, kiedy ani rodzice, ani rodzeństwo malucha nie jest uczulone na żaden składnik pokarmowy.

Zobacz także: Ile płynów powinna pić kobieta w ciąży?

Terapia dietą eliminacyjną u dziecka z alergią pokarmową

Zdaniem prof. Hanny Szajewskiej, maluchy z alergią pokarmową nie muszą cierpieć na zaburzenia wzrastania, jeżeli terapia dietą eliminacyjną stosowana jest w sposób kontrolowany. Należy więc wystrzegać się niepotrzebnych, zbyt rozbudowanych diet eliminacyjnych i nie przedłużać terapii w nieskończoność.

Niezbędne jest regularne weryfikowanie wskazań do stosowania diety i monitorowanie tempa wzrostu oraz stanu spożycia składników odżywczych. W przypadku stwierdzenia niedoborów, konieczna może okazać się dodatkowa suplementacja mikroelementów kluczowych dla prawidłowego rozwoju maluchów.

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Mleko kobiece a mleko modyfikowane – różnice

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)