Co pamiętamy z pierwszych urodzin?

Spróbuj sięgnąć pamięcią jak najdalej zdołasz. Z jakiego okresu życia pochodzą Twoje najwcześniejsze wspomnienia? Ile mogłeś mieć wtedy lat? Czy pamiętasz cokolwiek ze swoich pierwszych urodzin?

Co pamiętamy z pierwszych urodzin?

Mózg człowieka to niesamowity organ, dzięki któremu dzidziuś po urodzeniu rozpoznaje głos mamy, wie jak ssać kobieca pierś, by zaspokoić głód. Dziecko uczy się każdego dnia i dzięki zapisywaniu nowych faktów w pamięci osiąga coraz większe sukcesy.

To, że początkowo pamięć maluszka jest bardzo krotka nie oznacza, że tak będzie zawsze. Z każdym dniem ilość przechowywanych w pamięci informacji zwiększa się, dzięki czemu Twój maluszek stawia kolejne kroki milowe na drodze rozwoju.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Czy pamiętamy tylko to co umiemy?

Obserwując dziecko możesz zauważyć, że dzięki rozwojowi pamięci zaczyna inaczej się bawić. Przede wszystkim rozpoznaje już osoby z najbliższego otoczenia, a zabawa w "A ku ku" dostarcza mu wiele radości. Ale czy gołym okiem można zaobserwować każdą zmianę w pamięci? Otóż nie.

Okazuje się, że pamięć rocznego dziecka przechowuje nie tylko umiejętności, ale i odczucia. Jeśli w pierwszych latach życia będziesz zaspokajać potrzeby swojego maluszka - wyrośnie ona na osobę zaradną i pewną siebie dzięki właśnie tym wczesnym wspomnieniom.

Nie będzie co prawda pamiętał jak się nim opiekowałaś, ale będzie miał wewnętrzne przekonanie o skuteczności swoich działań - płakał, bo miał mokro i dzięki podjętemu działaniu osiągnął cel - znów miał sucho. 

Polecamy: Jak kształtują się więzi malucha z rodzicami?

Jak zapamiętać pierwsze urodziny?

Jeśli nie będziesz miała pamiątki w postaci zdjęć z pierwszych urodzin swojego dziecka to raczej niewiele on z tego dnia zapamięta. A mimo to dzień ten może okazać się na tyle znaczący dla dziecka, że już zawsze będzie się w duchu uśmiechał na wspomnienie smaku tortu, czy zapachu pysznej potrawy serwowanej tego dnia.

Może Twoje perfumy będą zawsze mu się kojarzyły z bezpieczeństwem i miłością, albo szczególnym upodobaniem obdarzy kolor seledynowy, bo w takim kolorze była koszula ukochanego taty w tym dniu.

A zatem szykując się do pierwszych urodzin swojego dziecka zadbaj o bogactwo bodźców smakowych, węchowych i wzrokowych, słuchowych. Niech ten dzień różni się od pozostałych, a z pewnością pozostawi w pamięci ślad w postaci miłego wspomnienia. 

Czytaj także: Scenariusz warsztatów twórczego myślenia dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)