Co dziecko może pić?

Nie nalegaj, aby dziecko robiło coś, czego nie chce - w ten sposób zniechęcasz je do rozwijania pasji!
Co podawać dziecku do picia w ciepłe dni? Co zrobić, gdy nasz malec jest spragniony podczas podróży, a my nie mamy zbyt dużego wyboru? Co dziecko może pić, a czego radykalnie mu zabronić?
/ 18.08.2011 11:18
Nie nalegaj, aby dziecko robiło coś, czego nie chce - w ten sposób zniechęcasz je do rozwijania pasji!

Nie tylko jedzenie ma duże znaczenie w żywieniu dziecka. Ważne jest także picie. Jednak co dziecko powinno pić np. w czasie podroży lub spaceru, aby było dla niego zdrowe i jednocześnie łatwo dostępne (i poręczne) dla rodzica? Zobacz koniecznie!

Warto także pamiętać, aby mieć pod ręką zawsze coś do picia dla naszego szkraba! Ułatwi to nam spacery oraz wyjazdy z dzieckiem - nie trzeba będzie szukać czegoś do picia dla rozpaczliwie spragnionego dziecka!

„W ciepłe, słoneczne dni, kiedy dziecko bawi się na powietrzu, szaleje na huśtawkach i bardziej się poci, należy pamiętać o tym, aby zawsze mieć pod ręką coś do picia. Może to być po prostu przegotowana woda, lekka herbatka rumiankowa, czy owocowe lub owocowo - warzywne soki i nektary. Ważne, by napój dobrze gasił pragnienie malucha.

Podając dziecku sok lub nektar, dostarczamy mu także witaminy i składniki odżywcze zawarte w pysznych owocowych kompozycjach. W ciągu dnia dziecko w wieku 5-12 miesięcy (jeśli nie jest już karmione wyłącznie piersią) powinno otrzymywać około 800ml płynów, a wieku 1-3 lata około 1300ml płynów.

Wliczamy w to także płyny zawarte w pożywieniu – np. mleku, kaszkach czy przecierach,” mówi Anna Rzeszotek, Specjalista ds. żywienia w Nestlé Nutrition.

Polecamy: Jak cały czas mieć dziecko na oku?

Woda

Zdrowym niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia, jeżeli są karmione wyłącznie piersią, pokarm mamy zapewnia dostateczną ilość wody. Natomiast starszym dzieciom, gdy do ich diety są już włączane inne posiłki, należy dodatkowo podawać płyny.

Woda idealnie gasi pragnienie. Dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna, nisko zmineralizowana i o niskiej zawartości sodu.

Należy pamiętać przy tym, że woda podawana maluchom nie powinna być schłodzona lecz mieć temperaturę pokojową, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo ciepło.

Polecamy: Jaki wpływ mają ćwiczenia ruchowe na nasze dzieci?

Soki i nektary

Także soki i nektary, które można wprowadzić do diety dzieci już po skończeniu 4. miesiąca życia(po skończeniu 6. jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią), są dobrym pomysłem na ciepłe dni. Najważniejsze jest jednak to, aby były przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Soki nie tylko gaszą pragnienie, ale również dostarczają tego, co najlepsze w owocach, czyli cennych składników odżywczych.

Różnorodność i szeroka gama produktów pozwalają dzieciom poznawać i akceptować nowe smaki. Najmłodszym pociechom można podawać soki przygotowane na bazie marchwi i jabłka: np. sok jabłkowo-marchwiowy czy sok jabłkowo-marchwiowy z dynią i winogronami po ukończeniu 4. miesiąca życia.

W kolejnych miesiącach można sięgać po inne pyszne kompozycje. Pyszne, egzotyczne smaki takie jak owoce świata czy jabłko i ananas, na pewno ugaszą pragnienie roczniaka.

Ważne, aby wybierać soki bez dodatku cukru, które słodki smak zawdzięczają cukrom naturalnie występującym w owocach. Nie tylko doskonale gaszą pragnienie, ale także są źródłem witaminy C.

Czego nie należy podawać niemowlętom i młodszym dzieciom?

  • Wód gazowanych - mogą spowodować zatrzymanie dwutlenku węgla w żołądku, co może dać objawy podobne do tych przy wzdęciach – czyli twardy, napięty brzuszek, niepokój i płacz dziecka.
  • Słodkich napojów gazowanych – na krótko gaszą pragnienie i hamują apetyt, zawierają też substancje, których dodatek, zgodnie z przepisami, nie jest dozwolony w żywności dla niemowląt i małych dzieci.
  • Mocnej herbaty – ma działanie moczopędne.
  • Soków i napojów dla starszych dzieci i dorosłych – nie muszą one spełniać tak rygorystycznych norm jak soki dla niemowląt i małych dzieci do lat 3.

Zobacz także: Czy Twoje dziecko ma alergię?

Redakcja poleca

REKLAMA