Zdrowie w czasie wakacji

Zdrowie w czasie wakacji
Ponieważ dziecko przez kilka dni będzie przebywało poza domem, pod opieką obcych mu osób, warto byś Ty – jako rodzic, dostarczył opiekunom swojego dziecka niezbędnych informacji o jego stanie zdrowia. Jeśli zaś całą rodziną wybieracie na wczasy również warto pamiętać o zabezpieczeniu się na wypadek choroby. Zdrowie to podstawa!
/ 29.06.2010 21:09
Zdrowie w czasie wakacji

Karta zgłoszeniowa - zadbaj o zdrowie w czasie wakacji!

Kartę zgłoszeniową musicie starannie wypełnić, szczególnie jeśli Wasze dziecko cierpi na alergię, zdarzają mu się krwotoki z nosa, omdlenia, jest uczulone na jad owadów lub musi przyjmować leki. Opiekun dziecka powinien wiedzieć jakie leki dziecko będzie przyjmowało i o jakiej porze. Opiekun musi tez wiedzieć, czy dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, czy nie i jakie leki można mu podawać.

Co dziecko wiedzieć powinno, aby dbać o swoje zdrowie

Jest kilka zasad bezpiecznego odpoczynku, o których Wasze dziecko wiedzieć musi, by nie sprowadzić zagrożenia na siebie i innych.

Bezpieczna kąpiel – tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno skakać do wody „na główkę”, należy pływać po spożytym posiłku i tylko w miejscach, w których można liczyć na pomoc ratownika.

Ochrona przed słońcem – szczególnie w godzinach dopołudniowych dzieci powinny nosić nakrycia głowy chroniące przed udarem.

Wycieczki leśne – po zabawach na świeżym powietrzu, w lesie, na łące, należy starannie obejrzeć ciało dziecka w poszukiwaniu ewentualnych kleszczy. Dzieci, które znajdują się pod opieką wychowawcy kolonijnego mogą same skontrolować swoje ciało.

Jeśli kleszcz zostanie znaleziony lepiej udać się po specjalistyczną pomoc, niż samemu go usuwać. Podobnie należy postąpić jeśli dojdzie do ukąszenia przez żmiję. Aby go uniknąć warto zakładać wysokie zakryte buty, gdy udajecie się na pieszą wycieczkę górską.

Czytaj także: Bezpieczne wakacje na wsi

Nieświeże jedzenie – uczul dziecko, by nie jadło produktów, których wygląd i zapach wskazują, że są nieświeże. Szczególnie trzeba uważać na lody.

Jakie dokumenty uprawniają do skorzystania z pomocy medycznej

Jeśli całą rodzina wyjeżdżacie na wakacje nie zapomnijcie zabrać ze sobą podstemplowanej legitymacji ubezpieczeniowej, druku RMUA albo aktualnego odcinka emerytury czy renty.

Są to dokumenty, które potwierdzają Wasze prawo do opieki medycznej. Pamiętajcie, że w sytuacji zagrożenia życia nie może być nikomu odmówiona pomoc z uwagi na brak powyższych dokumentów. 

Polecamy: Domowe trucizny

Redakcja poleca

REKLAMA