Wzrokowcy z dominującą prawą półkulą

Wzrokowcy z dominującą prawą półkulą
Sprawdź czy jesteś wzrokowcem z dominującą prawą półkulą i poznaj zasady, które będą pomagały Ci skutecznie i szybko przyswajać wiedzę...
/ 23.06.2009 13:41
Wzrokowcy z dominującą prawą półkulą

Jeśli większość z podanych poniżej stwierdzeń pasuje do Twojej osoby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że należysz do wzrokowców o dominującej prawej półkuli mózgowej. Przeczytaj je zatem uważnie.

1. W czasie spotkania z nowo poznaną osobą zwracasz szczególna uwagę na jej wygląd, jest to również cecha, którą najlepiej będziesz pamiętać myśląc kilka dni później o spotkanej osobie.

2. Najszybciej uczysz się, gdy materiał podany jest w formie wykresów, tabel, rysunków i innych graficznych opracowań, w podobny sposób sam przekazujesz wiedzę innym.

3. W czasie wolnym chętnie sięgasz po książki i czasopisma, a w czasie nauki dbasz o ciszę w Twoim otoczeniu.

4. W czasie rozmowy starasz się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą.

5. Najłatwiej zapamiętujesz kształty, kolory, desenie, które dostrzegasz w pomieszczeniu lub ubiorze osób, zauważasz wszelkie niedoskonałości w tym zakresie.

6. Bałagan i nieporządek wprawiają Cię w zły nastrój, a mimo to wygląd Twojego pokoju często jest właśnie tak określany – Ty jednak doskonale się w nim orientujesz.

7. Twoje wspomnienia najczęściej dotyczą wyglądu miejsc, osób, rzadko pamiętasz towarzyszącą im muzykę, odczucia, smaki.

8. Najlepiej czujesz się w miejscach, w których możesz oglądać obrazy, fotografie, wykresy, zestawiać ze sobą ubrania, projektować wnętrza, rozwiązywać zagadki logiczne typu labirynty, gry słowne, np. scrabble.

9. By zapamiętać nowe słowa musisz je sobie zapisać.

10. Twój umysł wiąże słowa z ich wyobrażeniami, np. słowo zielony, wywołuje u Ciebie wyobrażenie zielonej trawy lub innego zielonego przedmiotu, kiedy czytasz książkę Twój umysł tworzy jakby film będący wizualizacją przeczytanych treści.

11. Kierujesz się intuicją lub schematem w czasie składania, np. mebli.

12. Piszesz lewą ręką, zamiast mówić wolisz działać, często się spóźniasz, a zadania odkładasz na ostatnią chwilę.

13. Zadania do wykonania organizujesz w formie mapy myślowej ukazującej liczne połączenia.

14. Czasami mylisz cyfry i litery w czasie zapisu, zdarza się, że używasz innego słowa niż zamierzałeś.

15. Wybierasz taki rodzaj aktywności sportowej i artystycznej, która daje Ci dużo swobody działania: samodzielnie tworzysz muzykę, doszukujesz się ukrytych znaczeń.

16. Często tracisz poczucie czasu, rozmyślasz na temat przyszłych wydarzeń, podejmujesz się kilku zadań jednocześnie, dobrze rozumiesz komunikaty pozawerbalne.

Co zatem możesz zrobić, by nauka przychodziła ci łatwiej?

Spróbuj zastosować następujące rady:

1. Jeśli musisz opanować materiał słowny w postaci graficznej, zapisz go w ciekawym otoczeniu, zmienną czcionką, stosując podkreślenia, pogrubienia, różne kolory, itp.

2. Organizuj materiał, który musisz opanować w taki sposób, by móc ogarnąć go całościowo – jako sieć wzajemnych powiązań.

3. Jeśli uczestniczysz w wykładzie zwracaj szczególna uwagę osobę mówcy, jak również na wszelkie stosowane przez niego pomoce graficzne.

4. W przypadku zadań matematycznych staraj się obrazować ich treść.

5. Ucz się stosując burzę mózgów i wyszukując związki między poszczególnymi zdarzeniami.

6. Wizualizuj czytany tekst, rozwijaj tę umiejętność, by z czasem móc wizualizować nawet abstrakcyjne pojęcia.

7. W czasie wykładu rób notatki – w ten sposób zmienisz słowo mówione w pisane.

Ta grupa osób różni się zdecydowanie od wzrokowców o dominującej lewej półkuli. Jednak jeśli jesteś wzrokowcem o dominującej prawej półkuli nie powinieneś mieć kompleksów. Świetnie poradzisz sobie wykonując zawody artystyczne, projektując ogrody, wnętrza, samochody, ilustracje do książek, prawdopodobnie odniesiesz również sukces jako naukowiec, dostrzegając liczne zależności.

Redakcja poleca

REKLAMA