Wyrostek robaczkowy – zabieg, czyli kiedy należy go wyciąć?

Wyrostek robaczkowy – zabieg, czyli kiedy należy go wyciąć? fot. Fotolia
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje najczęściej w wieku 5-20 lat, a więc u dzieci i ludzi młodych. Jednakże może wystąpić w każdym wieku. Nie zawsze jednak chory wyrostek robaczkowy trzeba wycinać. Dowiedz się więcej.
/ 06.09.2018 11:37
Wyrostek robaczkowy – zabieg, czyli kiedy należy go wyciąć? fot. Fotolia

Obecnie nie wykonuje się profilaktycznego wycięcia wyrostka robaczkowego. Decyzję o jego usunięciu podejmuje lekarz w przypadku, gdy wyrostek jest chory. Pilną operację należy wykonać przy rozpoznaniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Usunięcia wymaga również wyrostek zmieniony nowotworowo.

Czy to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje najczęściej w wieku 5-20 lat, a więc u dzieci i ludzi młodych. Jednakże może wystąpić w każdym wieku.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest stopniowo narastający i przemieszczający się ból brzucha. Na początku jest to ból zlokalizowany w nadbrzuszu następnie przemieszcza się do prawego dołu biodrowego. 

Po wystąpieniu bólu pojawiają się nudności i wymioty, nie wcześniej. 

Przy badaniu brzucha występuje bolesność przy ucisku oraz zwiększone napięcie mięśni. Temperatura ciała może dochodzić do 38oC. Przyśpiesza się tętno, a w wykonanej morfologii krwi występuje podwyższony poziom krwinek białych.

Gdy tylko zaobserwuje się powyższe objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza - chirurga.

Co oznacza ostry ból brzucha?

Nowotwory wyrostka robaczkowego

Rakowiak jest to najczęstszy nowotwór wyrostka robaczkowego. Jest to nowotwór złośliwy, produkując hormony peptydowe, które odpowiadają za charakterystyczne objawy pod postacią zespołu rakowiaka.

Kiedy podejrzewać rakowiaka?

W pierwszej kolejności na rakowiaka wskazuje ból oraz wyczuwalny guz w rzucie wyrostka. Następnie może rozwinąć się zespół rakowiaka, który obejmuje następujące objawy:

  • zaczerwienienie, zasinienie skóry,
  • nadmierną perystaltykę jelit pod postacią biegunek, bolesnych kurczy, nudności i wymiotów,
  • napady duszności przypominające astmę oraz kaszel,
  • zwłóknienia np. zastawek serca.

Psy potrafią wyczuć wczesne stadium raka jelita grubego

Kiedy nie wycinać wyrostka?

Naciek okołowyrostkowy powstaje, gdy ostre zapalenie wyrostka zostało nierozpoznane lub nie podjęto leczenia. Polega na zlepieniu się pętli jelitowych ze zmienionym zapalnie wyrostkiem. Taki stan należy leczyć antybiotykami, następnie po 6-12 tyg. można wyrostek wyciąć.

Ropień okołowyrostkowy powstaje po nacieku okołowyrostkowym. Ropień należy opróżnić przez nakłucie śródskórne lub przez założony dren podczas operacji. Dodatkowo leczony jest antybiotykami.

Zobacz też:
Jak pozbyć się mdłości?
Nudności i wymioty - jak sobie pomóc?

Redakcja poleca

REKLAMA