Robert Muchamore, „Uciekinierzy”

Robert Muchamore jest angielskim autorem młodego pokolenia piszącym książki dla dzieci i młodzieży. W Polsce ukazała się już jego seria „Cherub”, teraz pora na kolejną, jaką są „Agenci Hendersona”. Czy "Uciekinierzy" zainteresują Twoje dziecko? Sprawdż, czego się spodziewać!

Robert Muchamore, „Uciekinierzy”

Czas i miejsce akcji "Uciekinierów"

Akcja powieści toczy się podczas drugiej wojny światowej. Rozpoczyna się w momencie, gdy Niemcy stosując taktykę wojny błyskawicznej, zajmują Francję. Armia francuska, nie mogąc odeprzeć najeźdźców, popada w rozsypkę. Cały kraj ogarnia panika. Nikt nie wie, co będzie się działo, gdy Niemcy wkroczą do Paryża. W atmosferze strachu i paniki tysiące ludzi uciekają na południe. Na zatłoczonych drogach słychać okrzyki bólu i zniecierpliwienia. W ogarniętym chaosem kraju każdy, nawet dziecko, zdany jest niemal wyłącznie na siebie.

Bohaterowie "Uciekinierów"

Marc Kilgour, wychowanek sierocińca, nie mogąc znieść upokorzeń i batów, jakie go tam spotykały, postanawia uciec. Okazja nadarzyła się w momencie, gdy po ostrzale budynku zapanowało tak wielkie zamieszanie, że nikt na nikogo nie zwracał uwagi. Czy mu się uda? Jak poradzi sobie samotny chłopiec wśród wojennej zawieruchy?

Nie lubisz zostawiać swojego pupila samego w domu? PetChatz to urządzenie stworzone dla ciebie!

Z anglojęzycznej szkoły w Paryżu, ojciec – Digby Clarke, przedstawiciel handlowy firmy Imperial Wireless Company, w pośpiechu zabiera swoje dzieci: Paula i Rosie. Ojciec najchętniej wsadziłby je do samochodu i jak najszybciej wyjechał z miasta. Dzieciom udaje się go ubłagać, żeby zajechać do domu po najpotrzebniejsze rzeczy. Ojciec ulega.

Okazuje się, że w mieszkaniu była rewizja, ale nie tylko… czeka też na nich niemiecki szpieg.

Czy uda im się wyjść cało z zastawionej pułapki? Czy pan Clarke jest jedynie skromnym przedstawicielem handlowym? A jeśli tak, to dlaczego znalazł się w posiadaniu tajemnicy, którą chcą wykraść Niemcy? I co z całą tą sprawą ma tajemniczy pan Henderson, z którym pan Clarke za wszelką cenę usiłuje się skontaktować?

Polecamy: "Gabinet Gadów", Lemony Snicket

Czego można się spodziewać po "Uciekinierach"

Ci, którzy znają już poprzednie książki tego autora, doskonale wiedzą, że jego powieści przesycone są atmosferą odkrywania tajemnic, udaremniania spisków i pogoni za czarnymi charakterami. W tym przypadku jest podobnie. Akcja goni akcję. Raz dobrzy gonieni są przez tych złych, a za chwilę jest odwrotnie. Raz bohaterom pomaga szczęśliwy traf, a już na następnej stronie niefortunny zbieg okoliczności zmusza do zmiany decyzji.

Myślę, że książka idealnie trafia w gust chłopców powyżej dziesięciu lat, może nawet piętnastolatków. Dla młodszych dzieci mogłaby okazać się za bardzo brutalna i krwawa - opisy atmosfery okresu wojny są niezwykle realistyczne.

Czytaj także: Jak ocenić film dla dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)