Psychologia pozytywna – czy szczęśliwym jest łatwiej?

Ostatnio coraz rzadziej się uśmiechasz, przestałeś spotykać się ze znajomymi. Nie uprawiasz już sportu, a ulubiony film nie bawi Cię jak dawniej. Czujesz się zmęczony natłokiem zajęć, sfrustrowany kolejnym egzaminem. Masz wrażenie, że świat Cię przytłacza? To znak, że pora na zmiany.

Czym jest psychologia pozytywna?

Psychologia pozytywna jest dość kontrowersyjną nauką – o szczęściu. To stosunkowo nowy nurt w psychologii, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych. W wielkim skrócie można o niej powiedzieć, że zajmuje się „dobrym życiem”. Tym samym próbuje odpowiedzieć na pytania: na czym ono polega oraz co do niego prowadzi?

Ten kierunek w psychologii ukazuje człowieka z innej perspektywy niż dotychczas. Określenie „pozytywna” jest tutaj kluczowe, bowiem przy współpracy z człowiekiem akcentuje się to, co w nim najlepsze. Konkretnie – chodzi o to, co jesteśmy w stanie zapewnić sobie samodzielnie oraz co możemy zapewnić innym ludziom – czyli o siłę psychiczną.

Bartłomiej Topa o Szwecji, emigracji i problemach życia pod "obcym niebem"

Spośród wielu czynników, psychologia pozytywna przede wszystkim skupia się na trwałym, psychicznym wyposażeniu każdego człowieka. Bo każdy z nas ma w sobie psychiczną siłę.

Filary szczęścia

W psychologii pozytywnej wagę przykłada się do produktywności i twórczości. Są one tu rozumiane jako ciągłe poszukiwanie aktywności oraz odnajdowanie życiowej satysfakcji za ich pośrednictwem.

Każdy z nas, aktywnie uczestnicząc w jakimś przedsięwzięciu, pewnie zaobserwował u siebie wzmożone zaangażowanie, zintensyfikowanie emocji, wzrost skuteczność w działaniu oraz większą satysfakcję z odniesionego sukcesu. Nic w tym dziwnego – wiadomo nie od dziś, że bycie w centrum jakiegoś wydarzenia jest dalece bardziej absorbujące, niż bycie biernym obserwatorem.

Są to takie aspekty, które pozwalają człowiekowi cieszyć się życiem i z powodzeniem wychodzić z życiowych opresji. Świadczy to o tym, że ludzie kreatywni są zdecydowanie mniej podatni na stres oraz skazani na niepowodzenia, a pokonywanie przeszkód przychodzi im łatwiej.

Czytaj też: Jak sobie radzić ze złością?

Drogę do dobrego życia zapewniają „trzy filary”:

  • pozytywne doświadczanie własnego życia,
  • pozytywne właściwości osoby,
  • pozytywne społeczeństwo.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)