Obowiązki ucznia

Każdemu człowiekowi w naszym państwie przysługują określone prawa, dotyczą one zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jeśli ktoś je odbiera komuś – zasługuje na karę. Karze podlegają też osoby, które nie wywiązują się z obowiązków. A jakie są obowiązki ucznia? Czas sprawdzić!

Obowiązki ucznia

Obowiązki dorosłych

Zanim powiemy o obowiązkach ucznia, przyjrzyj się życiu swoich rodziców i innych osób dorosłych. Jakie mają do wypełnienia obowiązki? Oczywiście masz rację: mają obowiązki związane z pracą: muszą wcześnie wstawać, żeby zdążyć do pracy, nawet jeśli zaczynają pracę w południe, czy wieczorem – nie wolno jest się im spóźniać.

Nie do pomyślenia jest pozostanie w domu bez uzyskania wcześniejszej zgody dyrektora na pracę w domu lub urlop. Każda osoba pracująca ma do wykorzystania 26 dni urlopu.

Czy każdy może mieć swój własny biznes? Okazuje się, że niekoniecznie...

Do pracy może nie przyjść tylko wtedy, gdy zachoruje lub postanowi wziąć urlop. Dorośli mają też inne obowiązki – muszą opłacać rachunki, płacić podatki, zajmować się swoimi dziećmi. Jeśli zaniedbają jedną z tych spraw – poniosą karę.

Obowiązki dzieci

Polecamy: Pokazuj zachowania zamiast o nich mówić

Jesteś jeszcze dzieckiem, ale to nie oznacza, że nie masz obowiązków. Podobnie jak Twoi rodzice – nie możesz opuszczać lekcji. Musisz tez stosować do zasad usprawiedliwiania nieobecności – jeśli powinieneś przynieść usprawiedliwienie ciągu 14 dni – to po prostu to zrób. Zawsze musisz punktualnie przychodzić na lekcje.

Do Twoich obowiązków należy też odrabianie prac domowych – to jak wykonywanie poleceń dyrektora przez Twoich rodziców. Musisz też przygotowywać się do lekcji – powtarzać to czego nauczył cię nauczyciel i czytać informacje zawarte w książkach.

Jeśli Twoi rodzice nie będą wykonywać poleceń dyrektora pewnie długo nie popracują w tym miejscu, Ciebie oczywiście nikt nie wyrzuci ze szkoły, ale nikt nie lubi cały czas dostawać złych ocen i nagan.

Pewnie obserwujesz też jak ubierają się Twoi rodzice, gdy idą do pracy – Twoim obowiązkiem jest również dbanie o ładny wygląd, ubrania muszą być czyste i stosowne do szkoły – szkoła nie jest dobrym miejscem do szokowania kolegów i koleżanek dziwnymi strojami.

Tak jak Twoi rodzice dbają o poprawną polszczyznę w kontaktach zawodowych i przestrzeganie zasad dobrego wychowania – tak i Ty powinieneś w każdej sytuacji być kulturalny wobec nauczycieli, kolegów i koleżanek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Nauczyciele często pamiętają o obowiązkach ucznia, ale już słabiej o ich prawach. Mam jednak wrażenie, że w szkołach jest coraz lepiej i sytuacja zmierza w dobrym kierunku.