O czym trzeba pamiętać w dniu matury?

W dniu dzisiejszym absolwenci szkół średnich przystąpią do zdawania egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Jeszcze na kilka chwil przed egzaminem upewnij się, że jesteś do niego dobrze przygotowany.

O czym trzeba pamiętać w dniu matury?

Przybycie na egzamin

Bez względu na formę egzaminu maturalnego - ustną, czy pisemną nie wolno Ci się na niego spóźnić. To przecież egzamin dojrzałości, a Twoja punktualność jest również wyrazem gotowości do bycia odpowiedzialnym za swoje sprawy. Nie zapomnij dokumentu tożsamości z aktualnym zdjęciem. Jeśli z różnych powodów zostałeś oddelegowany do zdawania egzaminu w innej szkole, niż ta, do której uczęszczałeś - nie zapomnij o świadectwie ukończenia szkoły.

Przygotowanie do egzaminu

Będąc na sali egzaminacyjnej otrzymasz arkusz egzaminacyjny. Twoim zadaniem będzie sprawdzenie kompletności arkusza - sprawdź, czy zawiera wymagane tablice, wzory, wszystkie zadania, sprawdzenie poprawności numeru PESEL - nim tez zakodujesz swoją prace zgodnie ze wskazówkami członków komisji egzaminacyjnej.

Przegląd sukni ślubnych na 2017 rok

Ważne zakazy

Pamiętaj, że zabronionej jest wnoszenie na salę egzaminacyjną wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych. Nie wolno również z nich korzystać w czasie trwania egzaminu. Nie wolno Ci też wnosić na salę egzaminacyjną żadnych pomocy naukowych i przyborów. Odpowiedni zestaw pomocy powinien znaleźć się na sali egzaminacyjnej i powinien być zgodny z wykazem ogłoszonym przez CKE. Zgonie z tym wykazem w dniu matury pisemnej z języka polskiego na sali egzaminacyjnej powinien znaleźć się słownik ortograficzny i słownik języka polskiego - eden egzemplarz na każde 25 osób zdających.

Pamiętaj, że nie będziesz mógł opuścić sali egzaminacyjnej, przez cały czas trwania egzaminu. Jeśli jednak zajdzie konieczność wyjścia z sali będzie Ci towarzyszyła osoba z komisji, która będzie gwarantem, że podczas nieobecności na sali egzaminacyjnej nie skorzystałeś z pomocy osób trzecich. 

Polecamy: Matura międzynarodowa

O tym pamiętaj

Tak jak przed studniówką, tak i przed matura obowiązują pewne przesądy, którym warto zaufać na kilka chwil przed tą ważną chwilą, kiedy już żadnej wiedzy nie przyswoisz. Zatem zadbaj o to, by mieć przy sobie rzecz pożyczoną od życzliwej Ci osoby - sama aura tego przedmiotu - talizmanu powinna przynieść Ci szczęście. Nie dziękuj za słowa życzące Ci powodzenia na egzaminie, ale ze spokojem przyjmij życzliwe kopniaki.

Nie próbuj ściągać - po długim okresie przygotowań na pewno sobie poradzisz, jeśli zaś zostaniesz przyłapany na ściąganiu czeka Cię nie tylko wstyd, ale i niezdana matura.

Czytaj także: Jak ograniczyć stres przed maturą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)