Nauka języka obcego - na czym polega storytelling?

Storytelling to metoda nauki języka przez zabawę skierowany do najmłodszych. Metoda jest wprowadzana coraz częściej nie tylko do ofert szkół językowych, ale także do przedszkoli, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Sprawdź, na czym polega storytelling.
/ 21.06.2013 12:46

Coraz więcej rodziców jest świadomych tego, że ich pociechy powinny oswajać się z językiem obcym już od małego. Chodzi tutaj nie tylko o kontekst społeczny, ale przede wszystkim zapewnienie dobrego startu w karierze dziecka, już na samym początku jego wędrówki. Opinię tą potwierdza ekspert warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou, Piotr Witkowski - Rozpoczęcie nauki języka obcego niemal równolegle z ojczystym sprzyja lepszej sprawności umysłowej dziecka w dorosłym życiu.Pozwala to także osiągnąć lepsze efekty, co widać później choćby na tle rówieśników w szkole.

Polecamy: Nauka języka obcego – najlepiej z rodzicami

Storytelling od najmłodszych lat

Storytelling jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-10 lat. Specjaliści twierdzą, że im młodsze dziecko, tym bardziej otwarty i elastyczny umysł na przyswajanie różnych języków.  Potwierdzone jest, że aparat mowy, a zwłaszcza układ strun głosowych, rozwija się do pewnego momentu w życiu człowieka. Im więcej różnych dźwięków dziecko nauczy się odtwarzać we wczesnym okresie rozwoju, tym łatwiej będzie mu je odtwarzać w dorosłym życiu. Coraz częściej są tego świadomi młodzi rodzice.  

- Zainteresowanie kursami dla najmłodszych w wieku 6-9 lat systematycznie rośnie. Rodzice coraz chętniej powierzają swoje dzieci doświadczonym lektorom i native speaker’om, gdyż czyni to ich naukę bardziej intuicyjną i skuteczną – dodaje  Piotr Witkowski.

Polecamy: Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka?

Na czym polega storytelling?

W storytellingu używa się wszelkich dostępnych dzieciom narzędzi, takich jak opowiadanie bajek, recytacja wierszyków czy śpiewanie piosenek. Kluczem do skuteczności tej metody jest wyobraźnia dziecka, które z uwagą przysłuchuje się opowiadanym historyjkom z życia codziennego. Dzięki temu przekazywane są mu najważniejsze informacje w obcym języku. - Gry i zabawy edukacyjne pobudzają dzieci do czynnego zaangażowania się w zajęcia. Wierszyki i piosenki łatwiej pomagają im zapamiętać nowe słówka – podkreśla ekspert.

Polecamy: Fakty i mity na temat nauki języków obcych przez dzieci

88% polskich dzieci uczy się  języka angielskiego

Z punktu widzenia nauczycieli języka obcego w szkołach podstawowych, im wcześniej dziecko będzie miało styczność z angielskim, tym lepiej. Dzięki temu nabierze więcej pewności siebie w mówieniu i łatwiej będzie mu komunikować się z rówieśnikami. Jak wynika z badań Eurostatu przeprowadzonych w 2012 roku, 88% polskich dzieci uczy się w szkołach podstawowych języka angielskiego. Jeśli chodzi o drugi kolejny język, niemiecki, jest to niespełna 10%. Szkoły językowe umożliwiają rozwój dzieci także w ich wolnym czasie.

Placówki organizujące spotkania storytellingu, jak chociażby biblioteki publiczne, równolegle aranżują warsztaty dla rodziców, na temat sposobów wspierania ich pociech w nauce języka. Powinni oni być świadomi, że to głównie od ich działania zależy wykorzystanie w pełni potencjału, który drzemie w ich dzieciach. Malcolm Gladwell w książce „Outliers” twierdzi, że aby się czegoś dobrze nauczyć, potrzebujemy na to 10 tysięcy godzin czasu. Powołując się na tę tezę, warto pomyśleć za swoje dzieci już teraz.

Źródło: Materiały prasowe Good One Group/ (dr)

Zobacz także: Jak uczyć języka obcego dzieci z dysleksją?

Redakcja poleca

REKLAMA