Moje ciało się zmienia – dojrzewanie dziewczyny

Dojrzewanie to jeden z najbardziej burzliwych okresów w życiu dziewczyny. Czy to, co się dzieje, jest naturalne? Spróbuj zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Im więcej będziesz wiedzieć, tym mniej będzie w stanie Cię zaskoczyć w okresie dojrzewania.

Moje ciało się zmienia – dojrzewanie dziewczyny

Okres dojrzewania jest szczególnie istotny w życiu każdej dziewczyny. W tym czasie zyskujesz nowe spojrzenie na siebie, swoje ciało i otaczających Cię chłopców. Jesteś bardziej krytyczna, humorzasta, zdezorientowana… Nic dziwnego – to przecież jeden z najbardziej burzliwych okresów w Twoim życiu. Spróbuj zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele. Im więcej będziesz wiedzieć, tym mniej będzie w stanie Cię zaskoczyć.

Skok… pokwitaniowy

Wszystko zaczyna się od gwałtownego wzrostu ciała, który uczeni określają jako skok pokwitaniowy. W okresie dojrzewania kończyny rosną zwykle szybciej niż kręgosłup – nie zdziw się więc, jeśli nagle zauważasz, że Twoje dżinsy zrobiły się za krótkie, a buty za małe. Naturalną konsekwencją tego, że jesteś większa, jest wzrost masy ciała. Niektóre dziewczyny zaczynają rosnąć bardzo wcześnie, a inne nieco później. Spokojnie, różnica nawet kilku lat jest całkowicie normalna. Każda dziewczyna ma swoje własne tempo rozwoju.

Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i karmieniu piersią?

Rozwój piersi

Wielkość Twoich piersi, czyli to czy będą małe, czy duże, została zakodowana w Twoich genach już w chwili poczęcia. Ich wzrost rozpoczyna się na sygnał wysłany przez Twój układ hormonalny – najczęściej około 12 roku życia.

Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ piersi są w pełni rozwinięte około 17 roku życia lub nawet później. Do tego czasu mogą występować pewne asymetrie. Nie należy się tym nadmiernie martwić – to zupełnie naturalne.

Owłosienie

Kolejną widoczną oznaką dojrzewania jest pojawienie się owłosienia. Najpierw włoski zaczynają wyrastać w okolicy łonowej, a następnie pod pachami. Kolor pojawiającego się owłosienia może się różnić od koloru włosów na głowie. Nie zdziw się także, jeśli zauważysz kędziorki.

Miesiączka

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej dojrzewającej dziewczyny jest pojawienie się pierwszej miesiączki. Pilna obserwatorka zauważy jednak wszystkie (opisane powyżej) poprzedzające ten moment zmiany i będzie na niego doskonale przygotowana.

Polecamy: Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Jak klepsydra

Wraz z nadejściem pierwszej miesiączki Twoja sylwetka staje się bardziej kobieca. Być może zauważyłaś już u siebie wyraźne przewężenie w talii i pojawienie się kilku dodatkowych centymetrów w okolicy bioder i pośladków. Ta charakterystyczna – nieco przypominająca klepsydrę – budowa ciała pozwoli Ci w przyszłości urodzić dziecko.

Narządy płciowe

Do najbardziej intymnych zmian, zachodzących w okresie dojrzewania, należą te, dotyczące narządów płciowych. Srom obniża się i chowa, a pochwa poszerza się i pogłębia. Zmieniają się także wargi sromowe mniejsze. Powiększają się one na tyle, że u większości dziewcząt wystają spod warg sromowych większych. Ich kształt i kolor mogą być bardzo różne. Nie powinna Cię też martwić różnica w ich wielkości. Przecież u chłopców jądra też nie są na tej samej wysokości!

Czytaj też: Co wiesz o męskich i żeńskich narządach płciowych?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
całkiem to przydatne