Mnemotechnika na pomoc Twojej pamięci

Mnemotechnika na pomoc Twojej pamięci
Mnemotechniki, to popularne „techniki pamięciowe”, które pozwolą Ci zapamiętywać lepiej, szybciej i przyjemniej.
/ 23.03.2009 12:24
Mnemotechnika na pomoc Twojej pamięci

Na czym polegają mnemotechniki? W skrócie chodzi o kojarzenie różnego typu słów składających się na informację, którą chcesz zapamiętać z innymi słowami lub obrazami. Myślę, że miałeś już kiedyś okazję spotkać się z przykładem wykorzystania mnemotechniki w praktyce.

Od czasu do czasu tak sami z siebie łączymy informację, którą chcemy zapamiętać za pomocą określonego skojarzenia z czymś dobrze nam znanym, co w jakiś sposób „kojarzy” nam się, przypomina nam tą informację do zapamiętania. Poniżej krótka charakterystyka jednej z takich właśnie technik.

Akronimy

Ta technika polega na tym, że zamieniamy informację, którą mamy zapamiętać na słowo/słowa, lub zdanie/zdania. Ważne jest tutaj fakt, że musimy zapamiętać pewną informację dokładnie, słowo w słowo, we właściwej kolejności, bez żadnych zmian.

Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Załóżmy, że masz do zapamiętania pewną kombinację liter wskazującą na coś tam (to w tym momencie jest nie istotne). Kombinacja wygląda tak: A – T – O – P.

Musisz zapamiętać tą kombinację dokładnie w podanej kolejności. Jak to zrobić za pomocą akronimów? Każdą literę naszej kombinacji wystarczy zamienić na słowo, czyli np.

A – Adam
T – to
O – ogromny
P – placek

Teraz, zamiast abstrakcyjnej kombinacji: A – T – O – P, mamy do zapamiętanie takie zdanie: Adam to ogromny placek. Prawda, że jest to o niebo łatwiejsze do zapamiętania?

Zobacz też : Jak się uczyć efektywnie?

W identyczny sposób możesz postępować, kiedy musisz zapamiętać jakieś złożone nazwy, np. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Skrót tej nazwy, to: ZBOWID. Wystarczy teraz stworzyć z tego zdanie: Zbyszek Boniek ogrywa wipy (znaczy się „vipy”) i domokrążców.

Istotna uwaga: jak łatwo zauważyć stosując akronimy nie zawsze uda nam się ułożyć jakieś logiczne słowo/zdanie i nawet nie powinniśmy. O wiele łatwiejsze dla naszego mózgu są wszelkie abstrakcyjne, głupie, nie logiczne słowa i zdania. Będzie Ci o wiele łatwiej zapamiętać i przypomnieć je sobie w razie konieczności.

Zobacz też : Jak ćwiczyć pamięć?

Redakcja poleca

REKLAMA