Wiemy, jak przygotować się do matury, aby zdać!

Top 10: dzięki tym wskazówkom świetnie przygotujesz się do matury!

Małgorzata Górecka / 9 miesięcy temu
Wiemy, jak przygotować się do matury, aby zdać! fot. Fotolia
Przygotowanie do matury to poważne przedsięwzięcie, które wymaga dobrej organizacji pracy i pomysłowych rozwiązań. Oto przydatne rady, które pomogą Wam opanować cały materiał i ze spokojem przystąpić do egzaminów. 

1. Najważniejszy jest plan

Materiał trzeba sobie podzielić na części i na każdą z nich zaplanować konkretną ilość czasu do nauki i powtórek. Najlepiej plan taki sporządzić na papierze lub w komputerze i potem ściśle się go trzymać. Warto zacząć od tematów, w których ma się największe zaległości. 

2. Miejsce do nauki

Odpowiednie warunki do nauki to klucz do sukcesu. Dlatego trzeba dbać o porządek w pokoju (bałagan rozprasza), kupić dobrą lampkę biurkową (żeby nie męczyć oczu), wygodne krzesło (żeby uniknąć bólu kręgosłupa). Komputer z dostępem do Internetu lepiej przestawić tak, by nie był w zasięgu ręki i nie kusił do zaglądania do sieci, bo to rozprasza i kradnie czas. Chyba, że korzystamy z aplikacji do nauki – w tym przypadku smartfon z dobrą taryfą będzie niezastąpiony. 

3. Notatki

Powtarzanie dużej ilości materiału wymaga robienia notatek, które potem przydadzą się do ekspresowej powtórki tuż przed egzaminami. W tym celu najlepiej sprawdzają się notatki konspektowe lub tzw. mapy myśli.

4. Materiały i pomoce naukowe

Odpowiednie materiały należy zgromadzić jak najwcześniej, a nie w ostatniej chwili. Przede wszystkim trzeba uzupełnić brakujące notatki z lekcji i dodatkowo zaopatrzyć się w dobre i aktualne opracowania stworzone z myślą o maturzystach. Sprawdź również promocje Matras na pomoce naukowe na Polki.pl!

5. Tablet 

Bardzo popularny ostatnio sprzęt idealnie przyda się do nauki. Możemy zainstalować na nim aplikacje i uczyć się wszędzie – w domu, w autobusie czy w szkole. Dodatkowo na Polki.pl znajdziecie zniżkę do Microsoft Store - minus 1109 złotych oraz zniżkę edukacyjną do iSpot.
 

6. Urozmaicony sposób nauki

Ponieważ mózg nie lubi monotonii, jednego dnia nie należy uczyć się wyłącznie jednego przedmiotu. Codziennie warto też poświęcić trochę czasu na rozwiązywanie testów i arkuszy maturalnych, a także korzystać z programów multimedialnych np. do nauki języka obcego.

7. Przerwy

Podczas kilkugodzinnej nauki koniecznie trzeba robić przerwy, najlepiej 15- minutowe co 1,5 h. Właśnie po takim czasie efektywność mózgu spada i trzeba po prostu dać mu chwilę odpocząć. 

8. Odpoczynek

Wkuwanie do 4 nad ranem jest złym pomysłem, gdyż zmęczenie w następnym dniu spowoduje nieefektywność dalszej nauki. Dlatego tak ważny jest plan nauki, który przestrzegany pozwala się wyspać. Warto także co najmniej 3 razy w tygodniu znaleźć czas na sport na świeżym powietrzu, choćby zwykły spacer, który dotleni ciało i mózg, który dzięki temu będzie lepiej pracował.

9. Dieta

Obfite i tłuste posiłki powodują senność, dlatego przed nauką należy zjeść coś lekkiego i zdrowego. Dieta maturzysty powinna być obfita w białko, węglowodany złożone oraz witaminy. Aby mózg dobrze funkcjonował warto podczas nauki dostarczać mu magnez, potas i lecytynę, które można znaleźć odpowiednio w orzechach, gorzkiej czekoladzie, bananach. Należy pamiętać też o nawadnianiu się, najlepiej przy pomocy niegazowanej wody mineralnej. 

10. Pomoc innych

Jeśli czegoś się nie rozumie, warto poprosić kolegę, rodzeństwo lub korepetytora o pomoc. W żadnym wypadku trudnych zagadnień nie należy odkładać na później! 
 
Tagi: szkołanaukamatura
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)