Mapy myśli

Mapy myśli
Bez wątpienia staliśmy się społeczeństwem informacyjnym. Problemem nie jest już brak dostępu do informacji, a ich nadmiar. Z pomocą niewątpliwie może przyjść mind mapping, czyli szczególna metoda sporządzania notatek.
/ 07.08.2009 09:46
Mapy myśli

Wszyscy robimy notatki. Niestety sporządzając je, spieszymy się, co prowadzi do chaosu i trudności w odczytywaniu tego, co zapisaliśmy. Mind mapping, jako szczególna metoda sporządzania notatek, pozwala na dużą oszczędność czasu, którą poświęcamy na naukę.

Ludzki mózg składa się z dwóch półkul, gdzie każda z nich odpowiedzialna jest za inne zdolności. Prawa półkula odpowiada między innymi za wyobraźnię, rozpoznawanie kolorów oraz postrzeganie przestrzeni, lewa zaś odpowiada za liczby, słowa oraz logikę. Kiedy notujemy linearnie, tzn. „linia po linii”, aktywną półkulą jest półkula lewa. Paradoks polega na tym, iż ludzie tracą w ten sposób czas na zapisywanie niepotrzebnych słów oraz, co gorsza, ich zapamiętywanie.

Metoda, zwana mind mappingiem, odwracają wyżej wymieniony sposób notowania - aktywną półkulą jest tutaj nie tylko lewa półkula, lecz poprzez użycie kolorów, symboli, czy też rysunków, pobudzona zostaje także i prawa. W ten sposób nasz mózg staje się bardziej efektywny, a samo uczenie się znacznie szybsze, a do naszego działania wkracza także kreatywność.

Jak stworzyć mapę myśli? Kartkę papieru, najlepiej o formacie A4 lub większym, ustaw poziomo. W jej centralnej części umieść obrazek, który jest odzwierciedleniem myśli przewodniej Twojej notatki. Od niego powinny odchodzić kolejne linie z najważniejszymi hasłami, zaś od nich cieńsze z mniej ważnymi. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z linijek, albowiem linie powinny wyglądać jak macki ośmiornicy. Najbliżej centrum umieść najbardziej ogólne określenia i, oddalając się od głównego obrazka, przechodź do szczegółów. Jedyne o czym musisz pamiętać, to promienista struktura Twoich skojarzeń, tak więc nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wielkość Twojej notatki. Wiedz, że przy tworzeniu map myśli zapisują się same słowa-klucze – oszczędza to 50 do 90 proc. czasu podczas samego notowania! Obowiązkowo stosuj różne kolory oraz rodzaje pisaków – niewątpliwie ożywi to Twoją mapę myśli i pobudzi Twoje twórcze myślenie. Daj ponieść się swojej wyobraźni!

Mapy myśli pozwalają oszczędzić czas, a dzięki samej metodzie nasz mózg staje się bardziej efektywny. Na początku niełatwo jest wyzbyć się linearnego notowania, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Z czasem nabierzecie jednak wprawy w ich tworzeniu, czego szczerze Wam życzę! A zatem powodzenia w tworzeniu!

Redakcja poleca

REKLAMA