Mam okres! Cała prawda o pierwszej miesiączce

Co powinnaś wiedzieć o okresie? /fot. Shutterstock
Dostałaś pierwszej miesiączki? Witaj w gronie kobiet. Za pomocą pierwszego okresu Twój organizm sygnalizuje Ci, że możesz zajść w ciążę, a za pomocą ostatniego – że ten czas już przeminął.
/ 21.09.2010 12:24
Co powinnaś wiedzieć o okresie? /fot. Shutterstock

Czemu mam miesiączkę?

Już w chwili narodzin Twoje dwa jajniki były pełne maleńkich jajeczek. Gdy Twój organizm jest już dojrzały (najczęściej pomiędzy 11 a 16 rokiem życia), co miesiąc jeden z jajników uwalnia jedno jajeczko. Ma to miejsce mniej więcej w połowie cyklu i określane jest jako owulacja lub po prostu jajeczkowanie. Uwolnione jajeczko wędruje przez jajowód do macicy. Jeśli na swojej drodze spotka plemniki i dojdzie do zapłodnienia, rozpoczyna się ciąża, podczas której kobieta przestaje miesiączkować.

Jeśli natomiast jajeczko nie zostanie zapłodnione, organizm pozbędzie się go wraz z krwią, śluzem i złuszczoną błoną śluzową macicy. Zjawisko to nazywamy miesiączką, okresem lub menstruacją. Miesiączki będą nieodłączną częścią Twojego życia, aż do czasu menopauzy, kiedy ustępują (najczęściej po 50 roku życia) – warto więc je polubić.

Poznaj swój cykl

Cykl to dni liczone od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego wystąpienie następnego krwawienia (dobrze zrozumiałaś: pierwszy dzień każdej miesiączki, to także pierwszy dzień każdego cyklu). Najczęściej cykl trwa około 28-32 dni, ale niektóre kobiety mają cykle trwające 21 dni, a inne nawet 35 dni i także jest to prawidłowe. Na początku cykle mogą być bardzo nieregularne. Może się zdarzyć, że po wystąpieniu pierwszej menstruacji następna nadejdzie dopiero kilka miesięcy później. Bez obaw. Daj czas Twojemu organizmowi na dostrojenie się do nowej sytuacji. Czasami potrzeba nawet trzech lat aby cykle nabrały regularności.

Polecamy: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Dziwny kolor krwi

Kolor miesiączki zależy oczywiście od krwi. Może się on zmieniać w zależności od obfitości krwawienia. Jeśli miesiączka nie jest zbyt obfita, to krew w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu i przyjmuje kolor od brązowego do nawet czarnego. Podczas najbardziej obfitego krwawienia przyjmie ona kolor czerwony lub lekko różowy (jeśli zmiesza się z wydzieliną z pochwy). Nie przejmuj się, jeśli w swojej krwi zauważysz drobne galaretowate kawałki – to całkowicie naturalne. Tak wygląda Twoja złuszczona śluzówka.

Miesiączka zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni (czasem może się przedłużyć do 10 dni) i w tym czasie tracisz około 65 ml krwi. To wcale nie tak wiele – jest to nieco mniej niż się mieści w filiżance do espresso.

Czytaj więcej: Niepokojące objawy w przebiegu cyklu miesiączkowego

Bóle, zaparcia i rozdrażnienie

Najczęściej miesiączka jest bezbolesna. Jednak zdarza się, że bóle sygnalizują jej nadejście lub towarzyszą Ci podczas pierwszych dni okresu. Może boleć brzuch, piersi, głowa… możesz być troszkę płaczliwa, zmęczona, podenerwowana… Cóż, my kobiety nie jesteśmy przecież ze stali. Dlaczego tak się dzieje? Podczas menstruacji macica kurczy się dość silnie, aby wydalić krew – to powoduje bóle w podbrzuszu – ulgę przyniosą Ci środki przeciwbólowe lub/i rozkurczowe, spytaj o nie w aptece. A złe samopoczucie? – wynika po prostu z wahań w poziomach hormonów.

Miesiączka wpływa także na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Możesz w tym czasie mieć lekkie rozwolnienie, zaparcie lub odczuwać wzdęcia. Jest to częste zjawisko i nie należy się nim przejmować - po kilku dniach wszystko wróci do normy.

Podpaski i tampony

Być może czekałaś na ten dzień bardzo niecierpliwie, a gdy on nadszedł poczułaś się rozczarowana. I to już tak zawsze? Co miesiąc? Tyle zamieszania? Tyle zawracania głowy? Spokojnie. Na szczęście żyjemy w XXI wieku! Jest wiele firm, rodzajów i rozmiarów tamponów i podpasek. Wypróbuj kilka z nich i wybierz te, które Ci najbardziej odpowiadają. Możesz dobierać rozmiar podpaski w zależności od obfitości krwawienia. Szczególnie chłonne są te z napisem „night” lub „na noc”. Tampony też są dla ludzi, jednak zanim się zdecydujesz na ich użycie poczekaj, aż dobrze poznasz swoje ciało. Nie wiesz jak go włożyć? Spokojnie, dokładną instrukcję znajdziesz w każdym opakowaniu.

Redakcja poleca

REKLAMA