Jak zmniejszyć stres przed maturą?

Egzamin maturalny to nie pierwszy i nie ostatni egzamin w waszym życiu. Niektórymi przejmujecie się bardziej, inne traktujecie z rezerwą. Prawda jest jednak taka, że każdy egzamin wywołuje w nas niepokój, stres. Jedni odczuwają to silniej, inni bardzo słabo. Co zrobić, żeby samemu sobie nie dokładać powodów do stresu szczególnie przed maturą? Przeczytajcie kilka naszych rad.

  • Przynajmniej dzień przed maturą przestań już się uczyć. Nerwowe przeglądanie notatek niewiele ci już pomoże, a wręcz może przysporzyć zmartwień, że czegoś zapomniałeś, czegoś nie umiesz.
  • Idź na spacer, pojedź na wycieczkę, spędź aktywnie dzień. Dzięki temu wieczorem będzie ci łatwiej zasnąć. Poza tym zajmiesz myśli czymś innym, niż nauka.
  • Jeśli zdecydujesz się na spotkanie ze znajomymi, postaraj się, żeby nie pojawił się temat nauki i matury. Jeśli się pojawi – nie denerwuj się, nie dopytuj. Postaraj się zmienić temat i obrócić to w żart.
  • Przygotuj sobie wszystko wieczorem. Rano nie będzie już czasu na szukanie długopisu i prasowanie koszuli.

Zobacz też: Jak przygotować się do matury

  • Postaraj się wstać wcześniej. Nie mówimy o pobudce w środku nocy, ale wstań wystarczająco wcześnie, żeby się spokojnie wyszykować, zjeść małe śniadanie, a nawet zerknąć na ulubiona stronę internetową – dla relaksu.
  • Przed pisemnymi egzaminami nie dopytuj się kolegów i koleżanek o rzeczy, które pozornie wyleciały ci z głowy. Wszystko ci się przypomni, gdy zobaczysz pytania. Przy egzaminach ustnych nie dopytuj, o co pytani byli twoi poprzednicy. Dosłownie te same pytania rzadko się powtarzają.
  • Skup się na poleceniach, poświęć czas na ich systematyczne wykonywanie. Chaotyczne przewracanie kartek, nieuważne czytanie poleceń może wywołać dodatkowa panikę, że nic nie rozumiesz, nic nie umiesz.

A teraz weź dziesięć głębokich wdechów i na maturę!

Zobacz też: Co powinna zawierać prezentacja na istny język polski?

Jak pomagać dziecku w nauce?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)