Jak wytłumaczyć dziecku czym jest obrzezanie?

Obrzezanie to operacja, podczas której lekarz odcina fałd skóry zwany napletkiem okrywający koniec penisa. Obrzezania dokonuje się zazwyczaj drugiego lub trzeciego dnia po urodzeniu. W niektórych kulturach obrzezanie jest bardzo ważnym elementem życia człowieka. Jak opowiedzieć o nim dorastającemu dziecku?

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest obrzezanie?

Na czym polega obrzezanie?

Napletek ściąga się poza koniuszek prącia i odcina specjalnym instrumentem chirurgicznym (nie wszyscy rodzice wyrażają na to zgodę). Jeśli nie zostałeś obrzezany, nie zapomnij przy każdej kąpieli odciągnąć napletka i wymyć go od środka, gdyż gromadząca się pod nim wydzielina zwana smegmą może spowodować podrażnienie i ma przykry zapach.

Zobacz też: Higiena penisa - dbaj o swoją męskość

Po co?

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadają uczniowie przy omawianiu tego tematu, brzmi: „Po co ludzie poddają obrzezaniu swoje dzieci?” Czasem decydują o tym względy religijne. Taki obyczaj panuje wśród żydów i muzułmanów. Do niedawna większość amerykańskich chłopców poddawano obrzezaniu, choć nie byli żydami ani muzułmanami. Lekarze zalecali ten zabieg, ponieważ po obrzezaniu łatwiej zadbać o higienę penisa: pod napletkiem gromadzą się bakterie, przez co chłopiec narażony jest na infekcje.

Co można oddać ojczyźnie? Serce, nerkę, wątrobę… Zobacz mocny spot z gwiazdami w rolach głównych!

Rak penisa

Ponadto panowało przekonanie, od którego lekarze obecnie odstępują, że bez obrzezania istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka penisa. Chłopiec, który regularnie odciąga napletek i myje żołądź, może jednak czuć się równie bezpieczny jak chłopiec obrzezany. Poza tym rak penisa jest niezwykle rzadką chorobą. Nigdy nie występuje u chłopców, przytrafia się dorosłym mężczyznom, i to po pięćdziesiątce. Z tych powodów coraz więcej rodziców i lekarzy zastanawia się, czy właściwe jest narażanie noworodka na ból i stres związane z tym zabiegiem.

Od kilkunastu lat coraz rzadziej dokonuje się tego rodzaju zabiegu.

Zobacz też: Jak objawia się zapalenie jąder i nadjądrzy?

Wiek późniejszy

Jak wspomniałam, operację tę przeprowadza się, kiedy dziecko ma dwa, trzy dni. Ale bywa, że chłopiec lub mężczyzna decydują się na nią w późniejszym wieku. Dzieje się tak wtedy, kiedy napletek zbyt ściśle przylega do koniuszka penisa i nie daje się w pełni odciągnąć. Taka sytuacja może powodować obrzmienie i ból, a obrzezanie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego typu problemy zdarzają się jednak rzadko. Jeśli nie zostałeś obrzezany po urodzeniu, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz.

Różnica w budowie

Jedyna różnica między chłopcami obrzezanymi a nie obrzezanymi polega na braku napletka. Poza tym ich penisy tak samo wyglądają i funkcjonują.

Fragment pochodzi z książki "Co się dzieje z moim ciałem" Lindy i Arey Madaras.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
ze obrzezany penis funkcjonuje jak naturalny to bym sie nie ludzila,w kazdym razie nie w czasie stosunku.