Jak to powiedzieć - problem z liczebnikami

Mali uczniowie, szczególnie Ci którzy dopiero zaczynają edukację szkolną mogą mieć problemy z liczebnikami. Jak im pomóc wypowiadać nazwy liczebników/

Jak to powiedzieć - problem z liczebnikami

Zamiast troje dzieci mówią „tam stoją trzy chłopcy”, „daj mi dwa piłki” – zamiast „dwie piłki”. Najczęściej dzieci słyszą i same używają liczebników głównych. Oto zadanie dla dzieci z klasy I lub II, które chcą się sprawdzić. Liczby, które występują w opowiadaniu należy zapisać słownie lub powiedzieć.

Urodziny Michała - zadanie dla dziecka, które ma problemy z wymową nazw liczebników

To były moje 7 urodziny. Zaprosiłem 9 osób: 4 chłopców i 5 dziewczynek. 2 chłopców i 2 dziewczynki znam ze szkoły. Pozostałe 5 dzieci mieszka w tym samym bloku co ja. Przygotowałem dla nich kilka zabaw i zadań. 1 zabawą było zrobienie maski. 2 - poprosiłem, żeby 1 dziecko wyszło z pokoju, a pozostałe dzieci ustawiły się według kolejności alfabetycznej imion, każdy miał maskę.

Były uparte, zdeterminowane i... lepsze od mężczyzn. Kobiety, które zawojowały świat nauki

Zadaniem osoby, która wyszła było odgadnięcie kto stoi 3, a kto 5. Oczywiście powiedziałem, że wszyscy stoją zgodnie z kolejnością alfabetu. 3 zabawa polegała na zgadywaniu zwierząt, które 1 osoba pokazywała. Potem jeszcze śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Wszystko to trwało 4 godziny – to bardzo długo.

Na zakończenie zabawy rozdałem każdemu po 2 cukierki i 3 babeczki z budyniem. 5 dzieci wróciło samodzielnie do domu – 3 dziewczynki zeszły piętro niżej, a 2 chłopców mieszka naprzeciwko mnie. 2 dziewczynki mój tata zawiózł do domu, a po 2 chłopców przyjechali rodzice. Urodziny były bardzo udane. Wszyscy dobrze się bawili.

A ja ucieszyłem się z 9 prezentów które dostałem, były to 2 książki, 3 układanki, 4 maskotki i 2 samochody.

Polecamy: Zagrożenie w doniczce

Coś ekstra - jak pomóc dziecku w wymowie liczebników?

Czy znasz tę liczbę 4? Tak, to powiedz teraz: 4 słonie, 4 dzieci, 4 chłopców, 4 przystanek, 4 ławka, 4 jabłko.

Czy znasz liczbę 6? Tak, to powiedz: 6 ślimaków, 6 książek, 6 dzieci, 6 odcinek, 6 bajka, 6 krzesło.

Życzę miłej, rodzinnej zabawy!

Czytaj także: Kappacyzm i gammacyzm, czyli dlaczego nie mówię głosek "k" i "g"?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)