Jak skutecznie rzucić palenie?

Nasza decyzja o paleniu papierosów może ingerować w wolność innych osób.
Palenie tytoniu uzależnia psychicznie i fizycznie, dlatego tak trudno uwolnić się od tego nałogu. Dodatkowo jak rzucić palenie, gdy wszyscy wokół palą? Aby osiągnąć sukces musimy zmienić codzienne przyzwyczajenia jak i przejść przez stan odstawienia nikotyny.
/ 05.03.2012 15:30
Nasza decyzja o paleniu papierosów może ingerować w wolność innych osób.

Zapalisz?

Początkowo jest to chęć spróbowania z ciekawości, poczucia się dorosłym, dorównania rówieśnikom, wyróżnienia się. Z czasem staje się prawdziwym uzależnieniem. Dlatego najlepiej byłoby nigdy nie próbować. Jednak badania pokazują, że znaczny odsetek osób palących zaczyna swoją przygodę z papierosami już w wieku nastu lat. Na trwałe rzucenie palenia składa się kilka punktów: motywacja, wsparcie, wiedza – czego możemy oczekiwać i osobisty plan rzucania papierosów.

Chcę rzucić

Zaprzestania używania tytoniu jest trudne z dwóch powodów: jest to uzależnienie psychiczne i fizyczne. W efekcie mogą wystąpić skutki odstawienia. Aby osiągnąć sukces musimy zmienić codzienne przyzwyczajenia jak i przejść przez stan odstawienia nikotyny.

Rzucanie palenia najlepiej podzielić na kilka etapów, podczas których przez odpowiednie czynności przygotujemy się do zaprzestania palenia i zwiększymy swoje szanse na to, że do niego nie powrócimy.

Zobacz: Natychmiastowe i opóźnione efekty palenia papierosów

Przed rzuceniem palenia najlepiej:

  • wypisz powody, dla których chcesz przestań palić, umieść listę w widocznym miejscu tak, byś ciągle mógł na nią spoglądać, a czasem i dopisać dodatkowe punkty.
  • Znajdź odpowiednie wsparcie. Jeśli nie chcesz, aby o paleniu dowiedzieli się Twoi rodzice, powiedz o tym swoim znajomym, niech oni będą dla Ciebie wsparciem. Jeśli i to okaże się niemożliwe możesz zapisać się do grupy wsparcia – możesz w niej uczestniczyć zarówno osobiście jak i online.
  • Ustal datę rzucenia papierosów. Palenie możesz rzucić od razu bądź stopniowo.
  • Powiedz sobie, że trudno jest przestać palić, ale możesz to zrobić i dasz radę. Łatwiej będzie Ci wtedy przejść przez sytuację, kiedy zdarzy Ci się sięgnąć po papierosa. Nie poddawaj się!
  • Za każdym razem, kiedy sięgasz po papierosa zapisuj w notesie sytuację, miejsce, gdzie się teraz znajdujesz i w jakim jesteś stanie i w jakim towarzystwie. To pozwoli Ci ustalić, kiedy najczęściej sięgasz po papierosa.
  • Sprawdź ile substancji smolistych jest w papierosach, z czasem staraj się wybierać te, których tych substancji jest najmniej.
  • Zacznij uprawiać jakiś sport, jeśli nie robiłeś tego do tej pory. To zwiększy Twoją motywację.

Na moment przed "wielkim dniem":

  • Nie kupuj już papierosów, jeśli skończyła Ci się ostatnia paczka. A jeśli masz jeszcze jakieś nieskończone staraj się nie nosić ich przy sobie. Nie podbieraj papierosów rodzicom bądź rodzeństwu.
  • Nie noś też ze sobą zapałek i zapalniczki.
  • Szukaj towarzystwa osób niepalących i z nimi spędzaj wolny czas.
  • Zrób listę rzeczy, które chciałbyś kupić sobie lub komuś bliskiemu i zapisz ile zaoszczędziłbyś, gdybyś nie kupił kolejnej paczki papierosów.
  • Poinformuj znajomych, kiedy dokładnie rzucasz palenie i poproś ich, by nie nakłaniali Cię do palenia.

W dniu rzucenia palenia

  • Wyrzuć wszystkie rzeczy, które kojarzą Ci się z paleniem: zapałki, zapalniczki, popielniczki, ostatnie papierosy lub oddaj je komuś innemu.

Polecamy: Mój antyprzyjaciel papieros

Po rzuceniu palenia

  • W miarę możliwości staraj się unikać tych sytuacji, podczas których najczęściej sięgasz po papierosy.
  • Jeśli odczuwasz silną potrzebę trzymania czegoś przy ustach, zastąp papierosa jakimś substytutem. Może to być guma do żucia, paluszki, pastylki do ssania.
  • Jeśli odczuwasz, że lada moment nie wytrzymasz i będziesz musiał zapalić, zadzwoń do bliskiej osoby, przejdź się na spacer, zacznij ćwiczyć, układaj kostkę Rubika, skup się na czymś innym.
  • Po rzuceniu palenia przestaw się na zdrowy tryb życia. Odżywiaj się zdrowo, uprawiaj sport. Wiele osób po rzuceniu papierosów zaczyna tyć. Z chęci brania czegoś do ust zaczyna spożywać zbyt dużo kalorii. W chwili słabości, kiedy chcesz sięgnąć po papierosa staraj się jako substytut, wybierać produkty mało tuczące – gumę do żucia, paluszki, macę, nawet owoce.
  • Pamiętaj, że palenie papierosów nie jest już modne. Teraz trendy jest zdrowy styl życia i ekologia. Dorosłość można okazać w inny sposób.

I przede wszystkim: ćwicz własną pewność siebie, nie oglądaj się na innych. Codziennie przypominaj sobie lub czytaj listę swoich motywacji.

Na podstawie: www.teenshealth.org

Redakcja poleca

REKLAMA