Jak rozwijać wyobraźnię przestrzenną

Jak rozwijać wyobraźnię przestrzenną
Wyobraźnia przestrzenna to ważna umiejętność, nawet jeśli uważasz się za umysł humanistyczny. Są w życiu takie sytuacje, w których bez wyobraźni przestrzennej będzie Ci bardzo trudno. I wcale nie dotyczą one wyobrażania sobie skomplikowanych brył matematycznych.
/ 01.08.2010 17:55
Jak rozwijać wyobraźnię przestrzenną

Kiedy przyda Ci się wyobraźnia przestrzenna

Z wyobraźni przestrzennej korzystasz każdego dnia. Abyś mógł dotrzeć z jednego miejsca w drugie, szczególnie w nowym mieście, musisz umieć wyobrazić sobie te dwa miejsca jakby z lotu ptaka. Masz dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną jeśli patrząc na mapę w Twoim umyśle rysuje się plan ulic, którymi będziesz podążał. Dzięki tej umiejętności będzie Ci dużo łatwiej określić swoje położenie i będziesz mógł wyobrazić sobie drogę wiodąca do celu. Ważne jest też byś umiał wyobrazić sobie różne przedmioty w innym położeniu lub patrzeć na nie z innej perspektywy. Warto skorzystać z tej umiejętności w czasie podróżowania nawet do znanych miejsc – utrudnienia na drodze w postaci wypadków komunikacyjnych czy remontów dróg powodują, ze zamiast znaną trasą musisz jechać drogą alternatywną.

Dwa aspekty wyobraźni przestrzennej

Istnieją dwa aspekty wyobraźni przestrzennej. Pierwszy to rozpoznawanie relacji względem nieruchomego przedmiotu. Więcej trudności sprawia jednak aspekt drugi, który polega na relacji przedmiotów, które przemieszczają się w otoczeniu. Aspekt ten występuje często podczas montażu różnych elementów w całość lub przewidywania efektu końcowego pewnej sekwencji ruchów. 

Polecamy: Jak się efektywnie uczyć

Np. podczas układania kostki Rubika – żeby dobrze ja złożyć niektórzy wyobrażają sobie serię ruchów i dopiero je wykonują, by osiągnąć zamierzony efekt.

Jak rozwiązywać zadania

Zadania ćwiczące wyobraźnię przestrzenną polegają przede wszystkim na obserwacji ilustracji, a następnie odpowiedzeniu na pytania. Pytania te dotyczą zazwyczaj określenia, która z figur nie pasuje do pozostałych lub która siatka odpowiada danej figurze.

W takich zadaniach występuje oczywiście kilka stopni trudności, początkowo cecha, którą różnią się figury jest od razu widoczna, a schemat przemieszczania się obiektów oczywisty, z czasem cechę różniącą zauważyć jest coraz trudniej, a nowopowstała figura jest bardzo złożona.

Czytaj także: Siła szczegółów

Redakcja poleca

REKLAMA