Jak efektywnie przygotowywać się do zajęć?

Zakwestionowanie wyniku egzaminu jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć o kilku szczegółach! fot. Fotolia
Zostawianie nauki „na ostatnią chwilę” nie zawsze kończy się pozytywną oceną z klasówki. Zwykle jednak wiąże się z dużym stresem. Czy da się tego uniknąć? W końcu skuteczne uczenie się wcale nie wydaje się łatwe. Co zrobić, aby nie bać się lekcji i sprawdzianów? Jakie są sposoby efektywnego przygotowywania się do zajęć?
/ 03.04.2012 10:41
Zakwestionowanie wyniku egzaminu jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć o kilku szczegółach! fot. Fotolia

Jutro klasówka…

„Jutro klasówka, a ja jeszcze nic nie umiem!” – kto z nas choć raz w życiu nie doświadczył takiej sytuacji? Z pewnością wiąże się ona z ogromnym stresem, czasami nawet dochodzącym do granic paniki. Kiedy do klasówki czy sprawdzianu pozostaje zaledwie kilkanaście godzin, zazwyczaj nie wiadomo, od czego zaczynać naukę, co powtarzać, co jest najważniejsze, a co można pominąć. Taki stres może mieć dwojakie działanie:

  • Pobudzające do działania – będziemy w stanie w krótkim czasie przyswoić dużą ilość wiedzy, która jednak będzie bardzo ulotna.
  • Hamujące – stwierdzimy, że na naukę jest za późno, nie ma ona już sensu i poddamy się.

Przyznajmy szczerze, że najlepiej byłoby unikać takich nerwowych sytuacji. Aby to zrobić, najlepiej wymyślić swój własny sposób przygotowywania się do zajęć. Jeżeli będziemy go przestrzegać, żadna lekcja ani klasówka nie będzie nam straszna.

Zobacz: Jak nie zarazić się wirusem HIV?                                                                          

Zbieranie materiałów do nauki

W swoim przygotowywaniu się do zajęć warto uwzględnić sukcesywne zbieranie materiałów – notatek, zadań, tabel itp. Dzięki temu nie będziemy później tracić czasu na uzupełnianie notatek i szukanie informacji w książce czy też w internecie, tylko od razu zaczniemy przyswajać wiedzę. Bardzo dobrym pomysłem jest grupowanie zebranych materiałów w kolorowych teczkach czy segregatorach, podkreślanie informacji kolorowym pisakiem, zaznaczanie ważnych miejsc kolorowymi karteczkami – w ten sposób oddziałujemy na zmysł wzroku, co zwiększa efektywność nauki. Łatwiej zapamiętuje się to, co wyraźnie zaznaczone, jaskrawe, rzucające się w oczy. Materiał możemy dzielić według takich kluczy jak temat i chronologia.

Łączenie informacji

Kiedy już zaczynamy się uczyć i chcemy dobrze zrozumieć to, co mamy przyswoić, powinniśmy starać się łączyć ze sobą różne informacje na zasadzie podobieństwa lub różnicy, nawiązywać do tego, co było na wcześniejszych lekcjach. W ten sposób nasza wiedza będzie ciągła, będzie układała się w logiczną całość. Urozmaicanie nauki szeroko pojętą grafiką (obrazkami, rycinami, tabelami, mapami) ułatwia nam zrozumienie tematu i dostarcza bodźców wzrokowych, co również zwiększa efektywność uczenia się.

Polecamy: Czy potrafisz słuchać innych?

Regularność i systematyczność

Z pewnością najrozsądniej jest uczyć się regularnie i systematycznie. Po lekcji, najlepiej tego samego dnia, warto zajrzeć do notatek i sprawdzić, czy rozumie się to, o czym była mowa. Jeśli coś jest niejasne lub niezrozumiałe, można poszukać wyjaśnienia w podręczniku albo następnym razem dopytać o to nauczyciela. Na pewno lepsze efekty osiągniemy, gdy będziemy uczyć się np. godzinę dziennie przez kilka dni, niż gdy poświęcimy na to jeden cały dzień. Ten drugi sposób nauki jest mniej efektywny, ponieważ zmęczeni i znużeni długotrwałym wysiłkiem umysłowym będziemy gorzej przyswajać informacje.

Zapewnimy sobie duży komfort psychiczny, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy przygotowania do sprawdzianu obejmującego dużą partię materiału. Zostawienie ich na ostatnią chwilę to zły pomysł – ryzykujemy tym, że nie zdążymy wszystkiego powtórzyć, opanuje nas stres i nie będziemy w stanie nic zapamiętać.

Redakcja poleca

REKLAMA