Hipnoza sposobem na lęk przed nauką

Hipnoza jest sztucznie wywołanym stanem snu terapeutycznego. Pacjent powinien być wprowadzony w stan hipnozy przez doświadczonego hipnotyzera, któremu ufa.

Hipnoza sposobem na lęk przed nauką

Zalety hipnozy dostrzega się w tym, że osoba zahipnotyzowana jest bardziej podatna na zewnętrzne bodźce. Uśpiona jaźń nie zakłóca odbioru informacji, eliminuje też wewnętrzne bariery.

Lęk przed nauką

Trudności w nauce pojawiają się w różnych sytuacjach i dotyczą różnych osób. Zawsze jednak mają podobne podłoże: trudności w koncentracji uwagi, selekcji materiału, nadmierna ruchliwość, trudności w kojarzeniu i wiązaniu elementów wiedzy w całość. Przyczyną trudności jest również lęk przed zdobyciem nowej wiedzy, obawa czy podoła się wyzwaniu, czy uda się osiągnąć zamierzony cel. Lęk ten jest dyktowany też przez nauczycieli i rodziców, którzy mówią: „uwaga – będzie teraz trudne zadanie” lub „pomogę Ci, sam sobie możesz nie poradzić”. Wielokrotnie powtarzane w ten sposób komunikaty są w stanie skutecznie zablokować naturalną ciekawość dziecka. W odpowiedzi na takie komunikaty dziecko przestaje chcieć więcej, poszukiwać nowych informacji. Doświadczenie przemocy może również skutecznie zablokować radość z uczenia się nowych treści. Dziecięcy umysł blokuje się przed gromadzeniem nowych treści również w sytuacji stawiania wymagań, których dziecko nie jest w stanie spełnić. Jeśli dziecko nie może sprostać wymaganiom – koncentruje się na takich zachowaniach, które oddalą od niego widmo kary, jednak całe życie nie można unikać tego co nowe.

Były uparte, zdeterminowane i... lepsze od mężczyzn. Kobiety, które zawojowały świat nauki

Polecamy: Programy dla dzieci

Terapia hipnozą

Hipnoza, jako forma pomocy dzieciom w nauce jest najbardziej skuteczna w przypadku dzieci w wieku 8 – 11 lat. Terapeuci zajmujący się hipnozą wykorzystują ją w terapii trudności w uczeniu się w celu znalezienia podłoża zaburzeń. Jej rolą jest również zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i podatności na uczenie się. Hipnoza to również sposób na opanowanie negatywnych emocji i stresu, skonstruowanie pozytywnego obrazu samego siebie. 

Czytaj także: Siła szczegółów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Żeby hipnoza miała sens Pani dziecko tez musi wyrazić ochotę na terapie. Osobiście nie znam nikogo, kto zajmowałby się hipnozą w Trójmieście. Wiem jednak jedno - z wyborem odpowiedniej osoby należny uważać. Źle przeprowadzona hipnoza może mieć fatalne skutki. Dlatego najlepiej żeby osoba, która hipnotyzuje miała również skończone studia z psychiatrii albo psychologii, a nie sam kurs z hipnozy. Sam jednak osobiście uważam, że hipnoza ma więcej wspólnego z parapsychologią, niż s samą psychologią. Najbardziej mnie jednak śmieszą hollywoodzkie wizje, że ktoś w stanie hipnozy cofa się do łona swojej matki. Takich cudów w realnym życiu nie można się spodziewać. Tutaj ma Pani jakiś namiar. Czy osoba jest godna zaufania? Nie wiem, nie znam. Życzę powodzenia i proszę uważać. http://www.psycholog-psychoterapeuta.com.pl/kontakt.html
/4 lata temu
witam ,przeczytałam ten krótki artykuł pełna nadziei..mm 14 letniego syna , który odkąd pojawił się w gimnazjum , ma ogromne problemy z nauka, nastrojami.Od wybuchowosci poprzez smiech do smutku. Najgorsza sprawa jest własnie szkoła...aktualnie zagrozenie z 7 przedmiotow. NIgdy o niczym nie pamieta, nie zapisuje prac domowych, zapomina przekazywac informacje, nie umie skoncentorowac sie na lekcji , bywa nieobecny myslami.Czy gdzies w trojmiescie znajde kogos, kto za pomoca terapii hipnoza bedzie w stanie pomoc mojemu synowi? bo rozmowy,grozby ani prosby nie skutkuja .Bardzo prosze o odpowiedz