Dlaczego przerwy w nauce są takie ważne

Dlaczego przerwy w nauce są takie ważne
Ludzki mózg ma to do siebie, że najlepiej zapamiętuje zawsze to, co jest na początku i na końcu procesu nauki.
/ 23.03.2009 12:24
Dlaczego przerwy w nauce są takie ważne

Jeśli więc uczysz się na przykład dwie godziny czasu bez przerwy, najlepiej zapamiętasz pierwsze 20 minut i ostatnie 20 minut. Środek, czyli pozostała godzina i dwadzieścia minut będzie zapamiętane w znacznie mniejszy stopniu.

Gdy podzielisz te dwie godziny na dwa bloki nauki po godzinę zapamiętasz dużo więcej. Każdy z tych dwóch bloków będzie miał swój początek i koniec, tak więc podwoisz wielkość zapamiętanego materiału. Wciąż jednak około pół godziny będzie w środku. Dlatego te dwa bloki możesz podzielić na kolejne dwa, ucząc się za każdym razem po pół godziny, po czym robić sobie przerwę. W ten sposób najbardziej wykorzystasz możliwości swojej pamięci.

Przerwy dają odpocząć Twojemu umysłowi. W czasie wolnym mózg układa sobie wszystkie informacje, których się właśnie nauczył co sprawia, że później dużo łatwiej Ci jest je przywołać. Chwila odpoczynku dodaje Ci energii, dzięki której po przerwie wracasz do nauki z nowymi siłami.

Przerwy nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. Mogą trwać 5 minut, jednak nie krócej. W czasie takiej przerwy możesz iść coś zjeść, sprawdzić skrzynkę e-mailową, wyjść na chwilę na zewnątrz, zadzwonić do kogoś. Ważne jest, aby to był czas, w którym zajmiesz umysł czymś zupełnie innym niż to, o czym się uczyłeś.

Redakcja poleca

REKLAMA