Czy wiesz jak sprawić by szybciej czytać?

I Ty możesz szybciej czytać! Zanim wybierzesz się na kurs szybkiego czytania, własnymi siłami spróbuj zoptymalizować swoje umiejętności.

Staraj się nie wymawiać czytanych słów w myślach

Zwiększ pole widzenia. Obejmuj za jednym spojrzeniem kilka, całe grupy wyrazów - im więcej tym lepiej. Mogą to być nawet całe linijki, akapity, a nawet strony. Do tego typu czytania potrzebne są odpowiednie warunki jak np. oświetlenie, umieszczenie książki w odpowiedniej odległości.

„Mam tę moc, by karmić całą noc!”. Świetna przeróbka znanej piosenki stała się hymnem karmiących mam!

Nie wracaj wzrokiem do tego, co czytałeś przed chwilą. Najlepiej pomagać sobie wskaźnikiem (może to być np. ołówek), który prowadzimy po tekście i za którym wodzimy wzrokiem.

Trop słowa klucze. Ta metoda sprawdza się, gdy czytasz dany tekst pod kątem jednego interesującego Cię zagadnienia - na przykład konkretnej postaci. Wówczas Twój wzrok zatrzymuje się jedynie na nazwisku i treści wokół niego, oszczędzając bardzo wiele czasu.

Zapoznaj się wcześniej z tematem, o którym będziesz czytał. Zwiększy to Twoje zdolności rozumienia tekstu i zaoszczędzisz dużo czasu.

Zadbaj o warunki, w których siadasz do lektury - Najlepsze jest światło dzienne - Sztuczne światło powinno znajdować się za ramieniem ręki, którą piszesz - Optymalne natężenie światła, nie za jasno, nie za ciemno - Postawa podczas czytania (siedź prosto) - Otoczenie (wyeliminuj wszystko co może Cię rozpraszać - radio, tv, …) - Dobre samopoczucie - Porządek na stole

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)