Czy wiesz jak nie zapominać tego, czego się uczyliśmy?

Jak wiadomo studiowanie wymaga od studentów zapamiętywania dużych ilości materiału. Sprawdzanie stanu naszej wiedzy odbywa się głównie w czasie obu sesji, podczas których nasze mózgi pracują na najwyższych obrotach. Co zrobić by nie sprawdzała się w naszym przypadku metoda trzech Z, czyli Zakuj, Zalicz, Zapomnij (a czasem nawet 4 Z)?
/ 01.06.2010 14:15

Pierwszą metodą pozwalającą na utrwalenie informacji w naszej pamięci jest wykorzystanie jej w praktyce, która da nam możliwość zastosowania wiedzy. Pracując przy używaniu danej informacji skupiamy się na jej powiązaniu z wykonywanym zadaniem, a przez to utrwalamy wiedzę w bardziej zmysłowy sposób.

Utrwalanie wiedzy jest bardzo łatwe w przypadku zagadnień, które nas szczególnie interesują. Nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, co nas ciekawi. Dodatkowo utrwalaniu takiej wiedzy sprzyja jej pogłębianie poprzez badanie kwestii z nią powiązanych.

Utrwalanie wiedzy dokonuje się także podczas uczenia innych. Gdy chcesz kogoś nauczyć sam masz możliwość dokładniejszego zrozumienia i zapamiętania. Tą metodę można wykonywać też w inny sposób, tzn. poprzez wzajemne odpytywanie się albo poprzez dyskusję nad poszczególnymi zagadnieniami.

Doskonałą pomocą przy utrwalaniu wiedzy jest współczesna technika. Dzięki wykorzystaniu dyktafonu i odtwarzacza MP3 albo telefonu komórkowego, możemy się nagrać gdy czytamy materiał, który musimy utrwalić, a potem odsłuchiwać go w wolnych chwilach, np. podczas podróży na uczelnię i do domu.

Moza wyżej wymienionymi metodami możemy jeszcze otoczyć się wiedzą. Chodzi mi tu o umieszczenie w widocznych miejscach pokoju, w którym mieszkamy, kartek i schematów, na których jest umieszczona wiedza niezbędna do zaliczenia egzaminu. Patrząc na nie zapamiętujemy je metodą wzrokową.

Redakcja poleca

REKLAMA