Czy wiesz dlaczego pada deszcz?

To w jaki sposób rodzice komunikują się ze swoimi nawet jeszcze nie mówiącymi dziećmi, może pomóc przygotować je do nauki języków w szkole./ fot. Fotolia
Obserwujesz to, co dzieje się wokół Ciebie, ale nie zawsze wiesz dlaczego tak się dzieje, a dorośli nie zawsze mają czas, żeby Ci odpowiedzieć i wytłumaczyć to czego nie rozumiesz. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, jak zrozumieć zjawiska pogodowe takie jak deszcz, czy zaćmienie słońca!
/ 23.03.2010 18:29
To w jaki sposób rodzice komunikują się ze swoimi nawet jeszcze nie mówiącymi dziećmi, może pomóc przygotować je do nauki języków w szkole./ fot. Fotolia

Mam dla Ciebie dwie propozycje domowych i oczywiście bezpiecznych eksperymentów.

Po pierwsze deszcz - dlaczego pada?

Czy wiesz dlaczego pada deszcz? Zagotuj w czajniku wodę i wlej ją do kubka albo szklanki. Szybko połóż na szklance szklany spodeczek. Poczekaj chwilę. Najpierw zobaczysz jak woda paruje i osadza się na spodku. Potem, gdy woda zacznie stygnąć zobaczysz jak krople wody odrywają się do spodka i spadają do szklanki.

W ten sam sposób powstaje deszcz. Najpierw woda, która jest w rzekach, jeziorach, roślinach, zwierzętach i ludziach pod wpływem ciepła paruje. Jako para wodna unosi się wysoko tworząc chmury.

Dopóki chmury są wystarczająco nisko – deszcz nie pada, jeśli natomiast wzniosą się jeszcze wyżej, gdzie panuje niska temperatura – para wodna ochłodzi się i spadnie jako deszcz na ziemię.

Polecamy: Babcine pomysły na deszczowe chwile

Po drugie zaćmienie słońca - skąd się bierze?

Jest to zjawisko pogodowe, które można bardzo rzadko obserwować. Kiedyś wierzono, że jest sztuczka magiczną. Dziś wiemy, że tak nie jest. Najpierw wykonaj takie doświadczenie. Zwykłą lampką, którą masz na biurku oświetl wybraną ścianę – następnie ułóż własną dłoń między lampką a ścianą i spróbuj naśladować ruchami dłoni zwierzęta – na ścianie zobaczysz cień.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy obserwujesz zaćmienie słońca. Ziemia krąży wokół słońca, a księżyc wokół ziemi. Kiedy bawiłeś się w cienie – potrzebne były trzy rzeczy: źródło światła – lampka, ściana i Twoja dłoń, która rzucała cień.

Przy zaćmieniu słońca te trzy elementy to: słońce, ziemia i księżyc. Zastanów się chwilę, jak powinny być ustawione. Tak, masz rację – to księżyc, który jest między ziemią a słońcem rzuca cień.

Zobacz też: Zabawy edukacyjne dla dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA