Czy Wasze dziecko może zostać samo w domu?

Zanim podejmiecie tę decyzję, że Wasze dziecko będzie samodzielnie wracało ze szkoły i spędzało w domu kilka godzin w towarzystwie telewizora czy komputera odpowiedzcie na kilka pytań. Pomogą Wam one w ustaleniu, czy Wasze dziecko może zostawać samo w domu!

Czy Wasze dziecko może zostać samo w domu?

Poniższy test pomoże ustalić rodzicom, czy ich dziecko może zostać samo w domu. To bardzo pomocny test, zwłaszcza, jeśli masz pewne wątpliwości! Pamiętaj, aby Twoje odpowiedzi były w stu procentach szczere!

1. Czy powrót Waszego dziecka ze szkoły wymaga przejścia przez ruchliwą ulicę bez sygnalizacji świetlnej, czy pomocy osoby przeprowadzającej dzieci przez ulicę?
TAK NIE

Czy należy wierzyć w sny? Pytamy psychologa

2. Czy Wasze dziecko ma mniej niż 10 lat?
TAK NIE

3. Czy możecie liczyć na pomoc sąsiadów lub kogoś z rodziny, by od czasu do czasu skontrolował co robi Wasze dziecko w domu?
TAK NIE

4. Czy Wasze dziecko sprawnie posługuje się telefonem komórkowym, dzięki czemu może Was poinformować, gdyby stało się coś złego?
TAK NIE

5. Czy macie zaufanie do swojego dziecka – wiecie, że nie otworzy drzwi obcej osobie, że nie będzie eksperymentowało z ogniem, czy innymi niebezpiecznymi rzeczami?
TAK NIE

6. Czy w Waszym domy środki czystości i leki są poza zasięgiem dziecka?
TAK NIE

Polecamy: Jak wybrać rower dla dziecka?

7. Czy macie założoną blokadę rodzicielską na dostęp do wybranych stron internetowych?
TAK NIE

8. Czy Wasze dziecko umie samodzielnie przygotować sobie kanapkę i zrobić picie?
TAK NIE

9. Czy Wasze dziecko spędzi samo w domu mniej niż dwie godziny?
TAK NIE

10. Czy Wasze dziecko będzie miało do wykonania zadania podczas pobyty w domu, np. będzie musiało odrobić lekcje, zrobić drobne zakupy, sprzątnąć swój pokój, itp.?
TAK NIE

Czytaj także: Obniżenie wieku obowiązku szkolnego

Klucz - czy Wasze dziecko może zostać samo w domu?

Jeśli na pierwsze dwa pytania odpowiedzieliście TAK – otrzymujecie 0 punktów, jeśli odpowiedzieliście NIE – otrzymujecie 1 punkt. W pozostałych pytaniach za odpowiedź TAK – 1 punkt, za odpowiedź NIE – 0 punktów. Jeśli uzyskacie 9 – 10 punktów możecie spróbować zostawić dziecko samo w domu. Najpierw przećwiczcie otwieranie i zamykanie zamków kluczem, przypomnijcie, ze nie wolno nikogo wpuszczać do domu i pokażcie z czego dziecko może zrobić sobie jedzenie.

Ustalcie też, co dziecko będzie robiło podczas samotnego pobytu w domu. Jeśli uzyskaliście mniej niż 5 punktów – zdecydowanie poczekajcie z decyzją o pozostawieniu dziecka w domu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
dziekujemy serdecznie