Nastoletnia mama: czy mogą wyrzucić mnie ze szkoły przez ciążę?

Martwisz się, że w związku z ciążą możesz zostać wrzucona ze szkoły? Dowiedz się, czy i jakie przepisy cię przed tym chronią!

Nastoletnia mama: czy mogą wyrzucić mnie ze szkoły przez ciążę? fot. Fotolia

Skąd bierze się niepokój związany z możliwością wyrzucenia ze szkoły dziewczyny w ciąży?

Wszędzie można spotkać osoby, dla których ludzie znajdujący się w sytuacjach niestandardowych stają się przedmiotem nienawiści i uprzedzeń. I choć obecne polskie szkolnictwo wyższe stoi na wysokim poziomie, to z przykrością należy odnotować fakt istnienia ogromnej nietolerancji ze strony pedagogów w polskich szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach.

Z taką właśnie sytuacją możemy mieć do czynienia, kiedy w klasie pojawia się dziewczyna z widoczną ciążą. Wiąże się to z nieumiejętnością zakwalifikowania takiej osoby do schematów postępowania i nauczania. Uczennica w ciąży niczym nie różni się od innych uczniów.

Czy istnieją przepisy prawne chroniące przed skreśleniem z listy uczniów?

Możliwości nauki dziewczyny w ciąży nie odbiegają od możliwości jej rówieśników. Jedyną różnicą są związane z jej stanem reakcje ciała (np. wymioty, parcie na pęcherz), które mogą utrudniać normalny przebieg zajęć lekcyjnych.

Jak poznać czy dziecko ma problemy w szkole?
Ciąża nie może być więc powodem do wyrzucenia ze szkoły!

Nie istnieją żadne podstawy prawne, które nakazywałyby dyrekcji szkoły skreślać ciężarną z listy uczniów. Jednakże wiemy, że do takich incydentów dochodzi...

Do kogo skierować się z prośbą o pomoc?

W tym względzie ciężarną chronią przepisy prawne zawarte w Karcie Podstawowej Praw Człowieka. Na straż przestrzegania tych praw stoi Rzecznik Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Dziecka. Warto też pamiętać o pomocy, jaką można uzyskać dzięki rozmowie z psychologiem szkolnym. Może się okazać, że będzie to dobry mediator pomiędzy pracownikami szkoły a nastolatką.

Już niedługo zostaniesz mamą? Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami!


Dyskutuj i nie daj się zbyć, że to „babskie sprawy”. To są wasze WSPÓLNE sprawy i nic nie da uciekanie od tego tematu. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistą z DoulaSERVICE za pośrednictwem TELEFONU ZAUFANIA: 603-897-586

Więcej informacji o działalności DoulaSERVICE znajdziesz na www.doulaservice.pl


na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Wójcik-Brylskiej, Douli z DoulaSERVICE
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)