Czego warto się uczyć?

Najlepiej byłoby powiedzieć, że wszystkiego warto się uczyć. Taka odpowiedź byłaby politycznie poprawna, zgodna z myślą pedagogiczną i wzorami wychowania. Ale w rzeczywistości nie uczymy się wszystkiego...

Czego warto się uczyć?

Niestety to co poprawne politycznie i społecznie pożądane nie zawsze jest prawdą. To trochę tak jak z dylematem, co zrobić kiedy ktoś mnie atakuje - oddać mu choć wiem, że mam większa siłę i z pewnością to ja poniosę konsekwencje bójki, czy też odpuścić i postąpić tak, jakby nic się nie stało i pozostać w zgodzie z przyjętą zasadą "gdy biją to nadstaw drugi policzek".

Oczekiwania wobec ucznia

Gdy jest się uczniem i to do tego dobrym nauczyciele i rodzice oczekują, że będziesz nadal uzyskiwał najlepsze wyniki i to najlepiej w każdej dziedzinie wiedzy. Ale gdy czasy podstawówki masz już za sobą i czeka Cię nauka w gimnazjum lub szkole średniej, może się okazać, że uczenie się wszystkiego nie do końca przynosi zamierzone rezultaty.

Były uparte, zdeterminowane i... lepsze od mężczyzn. Kobiety, które zawojowały świat nauki

Wiedzy przybywa, staje się ona zróżnicowana i po prostu jedne tematy bardziej Cię interesują niż inne. Nie cieszy Cię już otrzymywanie piątek z każdego sprawdzianu - zaczynasz zauważać, że pewna wiedza jest dla Ciebie ciekawsza, ważniejsza, a innej uczysz się - bo musisz. Jest to sytuacja całkiem normalna.

Rzeczywistość szkolna a nauka

Póki co nikt nie posiadł całej wiedzy tego świata - więc i Ty nie musisz.

By zdać z klasy do klasy i ukończyć szkołą musisz oczywiście zaliczyć wszystkie przedmioty z wynikiem pozytywnym. Nie znaczy to, że zawsze musisz mieć piątki, wystarczy, że będziesz miał wiedzę ogólną i wyspecjalizujesz się w kilku ważnych dla Ciebie przedmiotach. 

Polecamy: Obowiązki ucznia

Jak wybrać te ważne przedmioty

Po pierwsze zastanów się co byś chciał robić w przyszłości, jakich zawód chciałbyś wykonywać - nawet jeśli wszystko się zmieni za dwa lata nie będzie problemu - przecież będziesz miał wiedzę ogólną z każdej dziedziny, na której będziesz mógł budować dalej swoją wiedzę. Skoncentruj się na tym co Cię interesuje.

Nie zapominaj też o pewnych prawidłowościach, które dotyczą możliwości znalezienia pracy. Nawet jeśli wydaje Ci się to odlegle - konieczność znalezienia pracy dopadnie Cię szybciej niż myślisz.

Pamiętaj więc, że na rynku pracy liczą się: znajomość języków obcych, umiejętności techniczne, umiejętności specjalistyczne, łatwiej jest znaleźć pracę w produkcji niż mając wiedzę humanistyczną. 

Czytaj także: Jak robić notatki z lektur?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)