Czego warto się uczyć?

Czego warto się uczyć?
Najlepiej byłoby powiedzieć, że wszystkiego warto się uczyć. Taka odpowiedź byłaby politycznie poprawna, zgodna z myślą pedagogiczną i wzorami wychowania. Ale w rzeczywistości nie uczymy się wszystkiego...
/ 30.11.2010 17:09
Czego warto się uczyć?

Niestety to co poprawne politycznie i społecznie pożądane nie zawsze jest prawdą. To trochę tak jak z dylematem, co zrobić kiedy ktoś mnie atakuje - oddać mu choć wiem, że mam większa siłę i z pewnością to ja poniosę konsekwencje bójki, czy też odpuścić i postąpić tak, jakby nic się nie stało i pozostać w zgodzie z przyjętą zasadą "gdy biją to nadstaw drugi policzek".

Oczekiwania wobec ucznia

Gdy jest się uczniem i to do tego dobrym nauczyciele i rodzice oczekują, że będziesz nadal uzyskiwał najlepsze wyniki i to najlepiej w każdej dziedzinie wiedzy. Ale gdy czasy podstawówki masz już za sobą i czeka Cię nauka w gimnazjum lub szkole średniej, może się okazać, że uczenie się wszystkiego nie do końca przynosi zamierzone rezultaty.

Wiedzy przybywa, staje się ona zróżnicowana i po prostu jedne tematy bardziej Cię interesują niż inne. Nie cieszy Cię już otrzymywanie piątek z każdego sprawdzianu - zaczynasz zauważać, że pewna wiedza jest dla Ciebie ciekawsza, ważniejsza, a innej uczysz się - bo musisz. Jest to sytuacja całkiem normalna.

Rzeczywistość szkolna a nauka

Póki co nikt nie posiadł całej wiedzy tego świata - więc i Ty nie musisz.

By zdać z klasy do klasy i ukończyć szkołą musisz oczywiście zaliczyć wszystkie przedmioty z wynikiem pozytywnym. Nie znaczy to, że zawsze musisz mieć piątki, wystarczy, że będziesz miał wiedzę ogólną i wyspecjalizujesz się w kilku ważnych dla Ciebie przedmiotach. 

Polecamy: Obowiązki ucznia

Jak wybrać te ważne przedmioty

Po pierwsze zastanów się co byś chciał robić w przyszłości, jakich zawód chciałbyś wykonywać - nawet jeśli wszystko się zmieni za dwa lata nie będzie problemu - przecież będziesz miał wiedzę ogólną z każdej dziedziny, na której będziesz mógł budować dalej swoją wiedzę. Skoncentruj się na tym co Cię interesuje.

Nie zapominaj też o pewnych prawidłowościach, które dotyczą możliwości znalezienia pracy. Nawet jeśli wydaje Ci się to odlegle - konieczność znalezienia pracy dopadnie Cię szybciej niż myślisz.

Pamiętaj więc, że na rynku pracy liczą się: znajomość języków obcych, umiejętności techniczne, umiejętności specjalistyczne, łatwiej jest znaleźć pracę w produkcji niż mając wiedzę humanistyczną. 

Czytaj także: Jak robić notatki z lektur?

Redakcja poleca

REKLAMA