Co to jest zespół Kleinego-Levina?

Antyfani cewebrytów/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Wzmożona senność i napady żarłoczności to główne objawy tej choroby. Zespół Kleinego-Levina to jedno z najbardziej nietypowych i rzadko występujących zaburzeń. Czym jeszcze się charakteryzuje? Kto choruje na zespół Kleinego-Levina? Na czym polega leczenie?
/ 19.03.2012 10:01
Antyfani cewebrytów/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Zespół Kleinego-Levina to zaburzenie, które charakteryzuje się takimi objawami jak wzmożona senność i napady żarłoczności. Objawy mogą być spowodowane zaburzeniem podwzgórza lub przysadki podwzgórza. Bardzo często zespół Kleinego-Levina wiąże się także z nadmiernym pobudzeniem seksualnym. Osoby chore niejednokrotnie dokonują samogwałtu.

Objawy zespołu Kleinego-Levina

Nadmierna senność może trwać od 2 dni do nawet miesiąca. W czasie snu bardzo często pojawiają się marzenia senne. Trwają one stosunkowo długo, a ich częstotliwość ich pojawiania się jest zdecydowanie większa  niż w przypadku standardowych marzeń sennych.

Czytaj także: Magia marzeń sennych

Sen jest przerywany krótkimi przebudzeniami, związanymi z potrzebami fizjologicznymi i napadami żarłoczności. Osoby chore w czasie takich napadów jedzą dość nietypowe potrawy lub łączą dania kompletnie do siebie niepasujące. Objawom bardzo często towarzyszą napady agresji, a także zaburzenia świadomości.

Po ustąpieniu objawów przez około 2 dni utrzymuje się zmęczenie, osłabienie organizmu i a także bóle mięśni. Nawroty objawów najczęściej pojawiają się po kilkumiesięcznej przerwie.

W przypadku zaburzeń Kleinego-Levina po ustąpieniu choroby pojawiają się objawy depresji, a nawet psychozy.

Przyczyny choroby

Do najczęstszych przyczyn powstania zaburzeń Kleinego-Levina zaliczamy przede wszystkim: zmęczenie, zbyt krótki odpoczynek, różnego rodzaju lęki, nawarstwianie się problemów, nadmierne spożywanie alkoholu, wysiłek fizyczny czy chociażby przebyta choroba gorączkowa. Zburzenia mogą być spowodowane także odbytym w przeszłości urazem głowy.

Czytaj także: Jakie mamy neurologiczne zaburzenia snu

Kto choruje?

Najczęściej na zaburzenia Kleinego-Levina zapadają chłopcy w okresie dojrzewania (12-21 lat).

Leczenie zespołu Kleinego-Levina

W bardzo wielu przypadkach zespół Kleinego-Levina ustępuje samoistnie. Należy jednak w tej sprawie skonsultować się z lekarzem. Leczeniem tego rodzaju zaburzeń zespołu  przeprowadza lekarz psychiatra. W leczeniu wykorzystuje się najczęściej substancje aktywizujące na przykład pochodną amfetaminy-psychedrynę. Efektem jej przyjmowania jest ogólne pobudzenie organizmu.

Redakcja poleca

REKLAMA