7 sposobów, aby dziecko jadło zdrowo

O tym, jakie preferencje kulinarne będzie miało dziecko decydują najbliżsi. Co zatem zrobić, by umiało wybrać to co zdrowe i wartościowe? Wystarczy 7 prostych wskazówek, które ukształtują nawyki żywieniowe we właściwy sposób.
/ 24.08.2013 16:47

O tym, jakie preferencje kulinarne będzie miało dziecko decydują najbliżsi. Co zatem zrobić, by umiało wybrać to co zdrowe i wartościowe? Wystarczy 7 prostych wskazówek, które ukształtują nawyki żywieniowe we właściwy sposób.

7 sposobów, aby dziecko jadło zdrowo

fot. Depositphotos

O tym, jakie pokarmy dziecko będzie wybierało w przyszłości decydują rodzice i dziadkowie (jeśli potomek często z nimi przebywa). Wzorce kulinarne kształtowane są od bardzo wczesnego dzieciństwa. To w jaki sposób wprowadzamy pokarmy, serwujemy je na co dzień lub na spotkaniach z przyjaciółmi, po jakie przekąski sięgamy w wolnych chwilach lub w stresujących sytuacjach, ma ogromny wpływ na przyszłe wybory dziecka. Warto zatem do tematu jedzenia podejść w sposób odpowiedzialny, by uniknąć późniejszych zaburzeń odżywiania, czy poczucia winy związanego z każdym posiłkiem.

Oto 7 sposobów, by dziecko dokonywało właściwych wyborów kulinarnych:

1. Zadbaj o zbilansowany jadłospis dla całej rodziny 

Niech podstawą posiłków będzie makaron i produkty zbożowe z pełnego przemiału, ryż, chude mięso, ryby, nasiona strączkowe, warzywa, owoce i orzechy. Jeśli dziecko od początku będzie miało serwowane warzywa i inne produkty do wyboru, podane w atrakcyjnej formie, na pewno je polubi. Pamiętaj nie ma ludzi, którzy lubią wszystko, a u dziecka apetyt i preferencje smakowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Nie poddawaj się, jeśli jakiś produkt/ potrawa nie smakuje dziecku, wkrótce może się to zmienić. Pamiętaj, jeśli Ty nie lubisz jakiś warzyw lub potraw, nie sugeruj tego, Twojemu maluchowi mogą smakować.

2. Daj dobry przykład – wzorce idą z góry

Jeśli masz gorszy dzień, jesteś zmęczona, zestresowana, niewyspana, nie sięgaj po fast food i niezdrowe przekąski. Ułóż atrakcyjny jadłospis z wyprzedzeniem i zadbaj, by odpowiednie produkty znalazły się w lodówce, dzięki temu unikniesz wpadek. Starajcie się w miarę możliwości jeść wspólnie posiłki. Jeśli decydujecie się na obiad na mieście, wybierajcie knajpki lub restauracje ze zdrowym, świeżo przygotowanym jedzeniem, a unikajcie fast foodu. Pamiętaj, zmęczenie i stres nie może być usprawiedliwieniem, jeśli sięgasz po łatwą, niezdrową przekąskę, taki nawyk przejmie Twoje dziecko.

3. Zachęcaj dzieci do jedzenia świeżych lub suszonych owoców

Są bogate w witaminy, zdrowe i słodkie. Jeśli dziecko ma ochotę na słodycze, zaserwuj mu kolorowe owoce świeże lub suszone, zaspokoją chęć na „coś słodkiego” i będą dużo zdrowszą alternatywą dla ciastek, cukierków i batoników.

4. Gotowanie to też zabawa

Przygotowywanie posiłków to wspaniała zabawa dla dziecka. Eksperymenty kulinarne kształtują prawidłowe nawyki żywieniowe, pozwalają próbować różnych połączeń smakowych, tworzyć kolorowe kompozycje, poznawać jedzenie każdym zmysłem. Pamiętaj, dzieci chętniej jedzą potrawy, które same przygotowały.

5. Nie nagradzaj i nie pocieszaj słodyczami

To podstawowy błąd, jaki popełniają rodzice i dziadkowie. Słodycze jako nagroda lub pocieszyciel wpływają na kształtowanie się negatywnych nawyków żywieniowych. W przyszłości dziecko może mieć słabość do słodyczy w chwilach trudnych i radosnych. Pamiętaj, słodycze nie mogą być kojarzone z akceptacją rodziców lub/i dziadków oraz miłością.

6. Zadbaj o wygląd i różnorodność potraw

Potrawy ładnie podane, kolorowe i aromatyczne, pobudzają apetyt. Warto włożyć trochę wysiłku, by oprócz doskonałego smaku, wyglądały atrakcyjnie i pachniały wybornie. Pamiętaj, jedzenie to nie tylko smak, jemy także innymi zmysłami.

7. Nie zmuszaj do jedzenia

Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia, nie wpychaj na siłę, nie każ jeść całej porcji (jeśli nie ma na to ochoty), nie karm przy włączonym telewizorze, nie odwracaj uwagi jednocześnie wpychając jedzenie do buzi. Preferencje smakowe zmieniają się w czasie, podobnie jak apetyt, który raz jest większy, a raz mniejszy. Pamiętaj, jeśli pozwolisz dziecku jeść to co lubi i w ilości jakiej potrzebuje, nauczy rozpoznawać się kiedy jest głodne. Nie będzie musiało też zwracać na siebie uwagi poprzez odmowę jedzenie lub grymaszenie.

Redakcja poleca

REKLAMA