Zdrowe dziecko

Rusza druga edycja akcji „Mamo, to ja, pamiętaj o moim zdrowiu”. Warto skorzystać! Badania są bezpłatne, a na dzieci czeka mnóstwo atrakcji.
/ 11.10.2006 09:37
zdrowe1.jpgW ubiegłym roku na wizyty w placówkach Lux-Medu zgłosiło się aż 2 tysiące matek z małymi dziećmi. Dzięki akcji udało się wychwycić u niektórych malców poważne zaburzenia wymagające natychmiastowej pomocy.

Bez kolejki i skierowania
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia twojego dziecka, skorzystaj z bezpłatnej wizyty. Zaletą akcji jest to, że nie czekasz w długiej kolejce i możesz bez skierowania skonsultować się z wybranym specjalistą. A jest ich aż pięciu, zatem masz szansę na szybkie rozwiązanie każdego nękającego cię problemu. Mało tego! Organizatorzy zadbali, by mali pacjenci czuli się w klinice jak u siebie w domu, a pobyt u lekarza pozostawił najmilsze wspomnienia.

Jak wybrać specjalistę
Obserwujesz swojego malca każdego dnia, więc z pewnością nietrudno ci podjąć decyzję, czy wizyta u lekarza jest rzeczywiście konieczna. Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj poniższe wskazówki, opracowane przez ekspertów. Oto niepokojące objawy, które powinny skłonić cię do konsultacji z jednym ze specjalistów.

Kiedy do neurologa
Małe dzieci mają niekiedy niewielkie zaburzenia, które rodzice mogą łatwo przeoczyć. Co powinno zwrócić twoją uwagę?
- 3–4-miesięczne niemowlę nie pozwala położyć się na brzuszku, płacze, odpycha się, wygina.
- Półroczny malec nie potrafi przekręcić się z pleców na brzuch.
- Między 9. a 11. miesiącem nie raczkuje, nie próbuje chodzić. Jedynym sposobem poruszania się jest np. jeżdżenie na pupie.
- W miesiąc po tym, jak nauczyło się wstawać, wciąż stoi lub chodzi tylko na palcach.
- Mając półtora roku jest bardzo niezdarne, wciąż się przewraca, potyka o meble, jest niesprawne.
- W wieku 2 lat mówi swoim językiem, nie buduje prostych zdań, typu: mama daj.
- Niezależnie od wieku: miewa drgawki, straciło przytomność, ma częste bóle głowy, budzi się podczas snu.
Niektóre z tych zaburzeń mogą grozić poważniejszymi konsekwencjami w starszym wieku. Jeśli wady nie zostaną szybko wyrównane, dziecko nie ma szans rozwijać się prawidłowo.

Kiedy do ortopedy
Jeżeli z bioderkami u niemowlęcia wszystko jest w porządku, powinnaś zgłosić się do ortopedy, gdy malec będzie już samodzielnie chodził. Jakie objawy są niepokojące?
- Malec wykoślawia buciki, ściera przyśrodkową część obcasa lub w wieku 3 lat ma jeszcze płaską stópkę, bez wysklepienia. Może to świadczyć, że jest ona płasko-koślawa.
- Kiedy stoi na baczność, kolanka nie stykają się ze sobą, a odległość między kostkami nóg jest większa niż 5 cm. Może to świadczyć o koślawości kolan.
- Malec utyka lub ma jedną łopatkę wyżej niż drugą.
Jeśli ortopeda stwierdzi jakieś nieprawidłowości, skieruje twoje dziecko na zajęcia np. na pływalni albo gimnastykę korekcyjną. Mogą też okazać się konieczne ćwiczenia pod okiem specjalisty rehabilitacji. Dzięki nim dziecko wzmocni mięśnie podtrzymujące kręgosłup, uniknie skoliozy, płaskostopia i innych problemów, które mogłyby ograniczać jego sprawność.

Kiedy do alergologa
Można do niego przyjść nawet z niemowlakiem. Co powinno skłonić cię do tej wizyty?
- Małe dziecko nie chce jeść, ulewa pokarm, wymiotuje, ma luźne stolce lub zaparcia albo stolce podbarwione krwią lub śluzem.
- Na ciele malca widzisz wysypkę: najpierw na buzi, potem w zgięciach łokciowych, podkolanowych lub na nadgarstkach.
- Pojawia się ciemieniucha.
Zwykle przyczyną jest alergia pokarmowa na białko mleka krowiego lub inne produkty. Karmiąca mama nie może ich jeść, a jeśli dziecko nie ssie piersi, musi dostać mieszankę bezmleczną. Czasem dostaje też leki przeciwalergiczne. A potem powoli rozszerza mu się dietę.
Alergia jest podstępna – może zaatakować drogi oddechowe. Dziecko ma sapkę, przewlekły katar, kaszle. Jeśli nie wyeliminuje się czynnika uczulającego albo dziecko nie otrzyma leków przeciwalergicznych, może to nawet doprowadzić do astmy.
Badania, czy przyczyną problemów jest alergia, można zrobić już w 1. roku życia – z krwi. Starszemu dziecku, od 3. roku życia, częściej robi się testy skórne. Badania interpretuje alergolog. Jeśli stwierdzi alergię, malec musi być pod jego opieką i, jeśli to konieczne, brać leki.

Kiedy do dietetyka
Do poradni dietetycznej warto przyjść z malcem, jeśli:
- nie chce jeść;
- je za dużo i wciąż jest głodny. Często rodzice, chcąc dla dziecka jak najlepiej, popełniają błędy – wiedzą, że malec zjada za dużo, ale nie potrafią sami poradzić sobie z tym problemem;
- ma objawy alergii pokarmowej na mleko czy gluten.
Dietetyk ułoży dla malca indywidualny jadłospis, uwzględniając np. konieczność wyeliminowania niektórych produktów. Wskaże proste przepisy, jakie możesz zastosować, jeśli twoje dziecko jest na diecie bezmlecznej i bezglutenowej. Nauczy też, jak odczytywać etykiety na opakowaniach, by uniknąć kupowania maluchom niezdrowych dla nich produktów.

Aleksandra Barcikowska