Zaszczep dziecko przeciw meningokokom

Zaszczep dziecko przeciw meningokokom
Szczepionka przeciwko meningokokom jest płatna, ale zalecana. Może uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami zakażenia, a nawet przed śmiercią.
/ 12.08.2010 10:19
Zaszczep dziecko przeciw meningokokom

Obecnie w Polsce szczepionka przeciwko pneumokokom jest na liście szczepionek zalecanych (płatnych). To od rodziców zależy, czy zaszczepią swoje dziecko czy nie.
Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Są one odpowiedzialne za groźne przypadki choroby menigokokowej. Mogą one wywołać sepsę, czyli uogólnione zakażenie organizmu. Jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia choroba może być śmiertelna.

Czym są meningokoki?

Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową. Szacuje się, że nawet zwykłe kichnięcie zdrowego nosiciela rozsiewa patogeny. Meningokoki żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka. Nosicielem bakterii może być zdrowy człowiek. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają w sobie bakterię, dopóki ich odporność nie zostanie zachwiana i bakteria będzie się mogła ujawnić. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą już chorą.

Okres wylegania choroby meningokokowej wynosi od 2 do 7 dni. Początek inwazyjnej choroby meninkokokowej, która ma postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i/lub sepsy, jest podobne do przeziębienia. Dlatego czasami nawet lekarzowi jest ją trudno odróżnić od pospolitego wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych.

Objawy choroby

Jako pierwsza może pojawić się gorączka, czasem objawy grypopodobne: bóle stawów, mięśni, ból gardła. Potem gorączka stopniowo wzrasta, pojawia się ból głowy, nudności, wymioty, czasem biegunka, wybroczyny. Może być wówczas pomylone z zatruciem pokarmowym. Choroba może rozwinąć się do ciężkiego stanu dziecka już w kilka godzin od pierwszych objawów. W konsekwencji może doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu oraz prowadzić do: niedowładów i amputacji kończyn, padaczki.

Choroba wiąże się z dużą śmiertelnością, w przypadku zakażeń przebiegających z posocznicą śmiertelność wynosi ok. 50%. Zwiększa się w przypadku zbyt późnego rozpoczęcia leczenia.

Polecamy: Chore dziecko - szczepić czy nie?

Czy warto szczepić?

Jednak zakażeniom meningokokami grupy C i ich powikłaniom można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia.

Szczepionki są szczególnie wskazane dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia – 6 lat, a więc gdy dziecko przebywa w dużych skupiskach np. żłobkach, przedszkolach.

Szczepienie jest możliwe i celowe w każdym momencie życia. Można uniknąć tak ciężkiej choroby podając szczepionkę. Czy warto? Może trudno uwierzyć, że taka choroba może dotknąć Twoje dziecko. Wystarczy jednak poszukać wśród znajomych, a znajdą się przypadki dzieci, które ciężko przechorowały zakażenie meningokokami.

Czytaj także: Które szczepienia są obowiązkowe?

Redakcja poleca

REKLAMA