Zasypki pudrowe – nie dla dziewczynek

Depresja poporodowa dotyka co 10. ojca. Mężczyzna może się czuć równie zmęczony ciążą, co kobieta /fot. Fotolia
Czerwona pupa malucha boli, piecze, szczypie. Na ratunek ruszają różnego rodzaju kosmetyki: kremy i pudry. Jak poradzić sobie z „pożarem” małej pupy? Dlaczego zasypki pudrowe nie są wskazane dla dziewczynek?
/ 04.04.2011 11:14
Depresja poporodowa dotyka co 10. ojca. Mężczyzna może się czuć równie zmęczony ciążą, co kobieta /fot. Fotolia

Jednorazowe pieluchy są wygodne. Zakładamy, czekamy, aż się wypełni, zdejmujemy, wyrzucamy i zakładamy kolejną pieluchę.

Warto jednak pamiętać, że nikt nie lubi odparzonej, zaczerwienionej pupy, która swędzi, piecze i boli. 

Pielęgnacja

  • Pieluchy trzeba zmieniać często (co 3-4 godziny). Pełna pielucha zamyka skórze dopływ powietrza, co prowadzi do odparzeń.
  • Obowiązkowo należy zmienić pieluchę przed snem malucha oraz po przebudzeniu, gdy zrobi kupkę.
  • Przy każdej zmianie pieluchy należy dokładnie oczyścić pupę. Pamiętajmy, że myjemy od przodu w kierunku odbytu. Nie odwrotnie.

Skóra malucha musi być dobrze wysuszona i mieć stały dostęp powietrza. W pomieszczeniu o temperaturze minimum 20oC dziecko powinno poleżeć „na golasa” kilka razy dziennie. Dzięki temu świeże powietrze samo zadba o pupcię naszego dzidziusia.

  • Do zabezpieczenia skóry przed zaczerwienieniami używamy kremów przeciw odparzeniom, przy każdej zmianie pieluchy.

Postępujemy tak, aż dziecko skończy 3 miesiące. Później wystarczy używać kremu, gdy maluch zrobi kupkę (chyba, że ma skłonności do podrażnień).

Zobacz także: Uczulenie u niemowląt na kosmetyki i konserwanty

Dziewczęce sprawy

Dbanie o intymne części ciała dziewczynek nie jest łatwe. Ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu znajdują się bardzo blisko siebie. Sprzyja to niestety zakażeniom układu moczowego.

Jak działać?

Ważne jest dokładne oczyszczanie pupy po zrobieniu kupki, w której znajduje się bardzo dużo bakterii. Dostanie się ich do cewki moczowej prowadzi do infekcji. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby wycierać pupę od przodu, ku tyłowi. I używać osobnych chusteczek.

Myjąc dziewczynkę nie można zapomnieć o czyszczeniu miejsc między wargami sromowymi. Najłatwiej do tego celu użyć wacików kosmetycznych zanurzonych w przegotowanej wodzie.

Zasypka nie dla dziewczynek

Do higieny intymnej dziewczynki nigdy nie stosujemy zasypek pudrowych.

Zasypka pudrowa jest łatwa w rozprowadzaniu, zmniejsza tarcie, oraz ogranicza potliwość. To jasna strona tego środka pielęgnacyjnego. Do minusów zaliczamy: wysuszanie skóry i zbrylanie. Właśnie dlatego młode panienki nie mogą korzystać z jego zalet. Puder bowiem zlepia się w grudki między wargami sromowymi. Powodując podrażnienia i świąd.

Uwaga: „Pali się”

Kiedy już dojdzie do odparzenia pupy dziecka należy działać szybko:

  • Jeszcze częściej zmieniać pieluchę i wietrzyć pupę.
  • Do mycia nie używać chusteczek nawilżających. Po pierwsze, bo są zimne, a po drugie, bo jeszcze bardziej podrażniają okolice intymne.
  • W przypadku „pożaru” sprawdza się ciepła woda. Następnie należy dokładnie osuszyć skórę.
  • Do smarowania używaj kremów ( zawierające cynk i D-pantenol – łagodzą podrażnienia). I nie przesadzamy z ich ilością. Wystarczy cienka warstwa.
  • Kąpiąc malucha z odparzoną pupą lepiej zrezygnować z płynów. Do mycia warto wówczas użyć krochmalu. Do jego przyrządzenia potrzebujemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej, szklanki zimnej wody. Mieszamy je ze sobą, po czym wlewamy do 0.5 l wrzątku. Tak przygotowany krochmal przelewamy do wanienki i uzupełniamy ciepłą wodą.

Jeżeli, mimo naszych najlepszych starań, stan skóry nie ulega poprawie, należy skontaktować się z pediatrą.

Czytaj również: Jak pielęgnować suchą skórę niemowlęcia?

Redakcja poleca

REKLAMA